Bursovníci rozveselili celú dedinu

Bursovníci rozveselili celú dedinu

RedakciaAktuality13.2.2023

Podľa tradície pripravila ju tamojšia mládež. Predtým, ako sa vydali do ulíc sa zúčastnili svätej omše v kostole. Po nej sa znovu zišli v kultúrnom dome, aby bursovnícky richtár usmernil svojich rovesníkov: „Zaklopeme na každý dom. Poprosíme o tanec gazdinú, gazdu a pozveme ich večer na bursovnícku zábavu.“

Bursu pripravovali v minulosti mládenci – regrúti, ktorí išli na povinnú vojenskú službu. K nim sa pridali ich rovesníčky. Všetci sa obliekli do krojov. Ako povedal bursovnícky richtár Damián Šida, v sprievode mali približne 20 dievčat a chlapcov. Do spevu a tanca im vyhrával harmonikár. K bursovníkom sa pridali aj členovia miestneho dobrovoľného hasičského zboru, ktorí v prípade potreby dávali pozor, aby boli na nich ohľaduplní motoristi.

Fašiangová pochôdzka až do večera

Bursovnícky sprievod sa vydal obveseliť obyvateľov Štiavničky približne 10. 00 hodine. Svoju púť ukončil opäť večer v kultúrnom dome, kde pokračovala ľudová veselica. „Gazdiné nám dali do kasičky peniaze a gazdu sme ponúkli pálenkou. Okrem toho nás aj pohostili napríklad šiškami, klobáskou, chlebíčkami,“ podotkol bursovnícky richtár. Doplnil, že do dediny pribudlo mnoho nových obyvateľov, ktorí nepoznajú ich obyčaje. Boli prekvapení, keď im zazvonili na zvonček. Nevedeli, že čo sa deje. „Vysvetlili sme im, že po čo sme prišli. Potom nás pohostili, ponúkli nás a domácou pálenkou, ríbezľovým vínom,“ povedal D. Šida. „Som rád, že po troch rokoch sa nám znovu podarilo obnoviť bursu,“ doplnil richtár.

Zvyky udržiavajú mladí

Fašiangové zvyky mali v minulosti pod palcom regrúti. „Pred asi 20 rokmi bursu začala robievať mládež s hasičmi. Chodí sa po dedine, hrá sa hudba a bursovníci zájdu do každého domu a pozývajú na večernú zábavu. Vstup na ľudovú veselicu je zadarmo. Po dedine sa zbierajú vajíčka, slaninka, klobáska. V polovici zábavy sa urobí prestávka, kde sa všetci najedia z praženice, ktorú pripravili zo vyzbieraných surovín,“ zaspomínal si Ladislav Zvara. Doplnil, že súčasťou fašiangov bývali aj zabíjačky.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia