Bývalá pôrodnica pustne viac ako 12 rokov

Bývalá pôrodnica pustne viac ako 12 rokov

RedakciaAktuality4.8.2020

Komplex bývalej pôrodnice bol naposledy využívaný v decembri 2007, kedy sa odtiaľ presťahovali tri oddelenia do areálu na Považskej. Išlo o gynekologicko-pôrodnícku

kliniku, Novorodenecké oddelenie a Detskú kliniku. Pre portál Žijem v Ružomberku to potvrdila hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Odvtedy sa budova nevyužíva.

Ústredná vojenská nemocnica, ktorá bola správcom areálu sa pokúšala o predaj v roku 2011. Udržiavanie nehnuteľnosti bolo totiž finančne náročné. Keďže o budovu nik neprejavil záujem, opakované ponukové konanie sa uskutočnilo aj v marci 2013.

Plánovaná zámena s mestom sa neuskutočnila

Ministerstvo obrany, ktoré bolo vlastníkom komplexu, chcelo nehnuteľnosti zameniť za pozemky v areáli Považských kasární, ktoré patrili mestu. Preto ho do správy nadobudla Ústredná vojenská nemocnica, ktorá je štátnou príspevkovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva obrany. „Napriek tomu, že zámenu iniciovalo mesto Ružomberok, vo finálnom štádiu prípravy zámeny od záujmu odstúpilo,“ uviedla Martina Kovaľ Kakaščíková.

O vyjadrenie sme požiadali aj mesto Ružomberok.

„Vedenie mesta Ružomberok malo záujem o predmetnú výmenu. Tento cieľ sa však nestretol s dostatočnou podporou poslancov, ktorí návrh na výmenu 27. júna 2018 neschválili,“ odpísal nám hovorca primátora, Viktor Mydlo.

Primátor Igor Čombor poslancov počas tohto júnového zastupiteľstva informoval, že v budove by mal súkromný investor vybudovať exkluzívne zdravotnícke zariadenie, rokovania však neboli ukončené. „Hľadá sa riešenie získať ešte pozemky pred Koniarňou vzájomnou výmenou za pozemky v kasárňach,“ doplnil vtedy Čombor. Ani k takejto zámene však nedošlo.

O pridelenie areálu bývalej pôrodnice do užívania následne prejavili záujem Ozbrojené sily SR (OS SR) - Úrad hlavného lekára. Rezort obrany objekt pridelil Úradu hlavného lekára Ozbrojených síl SR v decembri 2019.

Budova ako investičná požiadavka

Majiteľ komplexu dnes počíta s rekonštrukciou budovy. To, kedy to však bude je nateraz otázne a je možné, že potrvá roky, kým sa z areálu bývalej pôrodnice ozve stavebný ruch.

„Úrad hlavného lekára OS SR zahrnul rekonštrukciu uvedenej budovy do požiadavky na investičnú výstavbu na roky 2021-2026. Samotný proces rekonštrukcie objektu je závislý od schválenia tejto investičnej požiadavky,“ odpovedala Martina Kovaľ Kakaščíková na otázku, v akom časovom horizonte by sa mali tieto plány uskutočniť.

S rekonštrukciou budovy sa počíta podľa jej slov vzhľadom k pôvodnému druhu užívania (gynekologicko-pôrodnícke oddelenie). „V každom prípade je nevyhnutné vykonať interiérové stavebné úpravy - priečky, oprava omietok, náterov, výmena okien, posúdenie strešnej krytiny, rekonštrukcia inžinierskych sietí (elektroinštalácia, dátové rozvody, rozvody vody, kúrenia vrátane rekonštrukcie kotolne),“ doplnila.

Budovu postavili v roku 1937 ako Pavilón pre matku a dieťa. Z kedysi vychýrenej pôrodnice dnes ostala osirelá budova. Svitá však nádej na oprášenie časov dávnej slávy, aj keď už s odlišným využitím.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia