Bývalý atlét a vysokoškolský pedagóg P. Krška má okrúhle narodeniny

Bývalý atlét a vysokoškolský pedagóg P. Krška má okrúhle narodeniny

RedakciaAktuality3.3.2023

Dekan Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Peter Krška dnes oslavuje 50 rokov.

Bolo to v deväťdesiatom siedmom, keď som nastúpil na vtedajší Katecheticko-pedagogický inštitút v Ružomberku. O tri roky neskôr vznikla Katolícka univerzita. Postupne sa kreovali jednotlivé pracoviská. V roku 2006 som sa stal vedúcim katedry telesnej výchovy a športu. O desať rokov neskôr si ma ľudia zvolili za dekana. Keď to tak zoberiem, služobne na škole patrím k najstarším pedagógom,“ povedal pre náš portál čerstvý päťdesiatnik, ktorý, ako bývalý špičkový športovec, si okrem iného mimoriadne cení, že na Katolíckej univerzite, sa po dlhých peripetiách, v roku 2019 podarilo akreditovať aj odbor učiteľstvo telesnej výchovy v kombinácii s inými predmetmi.

Jubilujúci Ružomberčan, od od malička inklinoval k atletike. Sproboval viaceré disciplíny kráľovnej športu, aby sa napokon upísal skoku o žrdi. „Zo svojej pretekárskej kariéry si najviac vážim 503 zdolaných centimetrov. V roku 1999 som bol len piaty Slovák, ktorý preskočil vtedy rovných päť metrov. Spomínaný ´osobák´ v mojej hierarchii zaraďujem aj pred dvomi mužskými titulmi majstra republiky, alebo štartmi v Európskom pohári,“ objasňoval svoje pocity P. Krška.

Keď v roku 2000 skončil ako žrďkár s vrcholovou atletikou, „prehodil páku“ na trénerskú dráhu. „Mal som početnú skupinu, ale už sa venujem len svojim deťom, na viac nezostáva čas. Peťo, prekážkar na 400 m je kandidát ma majstrovstvá Európy do 23 rokov, Lucia, síce nedosahuje až také úspechy ako syn, no patrí do širšej mládežníckej reprezentácie. Venuje sa behu na 400 m prekážok a osemstovke. Ako som sa stal dekan, bolo treba niektoré aktivity vypustiť. Cez prázdniny som však bol ako tréner, aj so svojimi deťmi, súčasťou Prázdninovej atletiky na Základnej škole Zarevúca,“ doplnil Peter Krška.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia