Celoslovenské stretnutie stredoškolských spevokolov

Celoslovenské stretnutie stredoškolských spevokolov

RedakciaAktuality4.5.2022

Jeho miestom sa stala Aula J. Pavla II. na Katolíckej univerzite (KU). Súčasťou podujatia bol aj slávnostný večerný koncert, ktorý uviedli vo farskom kostole sv. Ondreja.

Predstavili sa tam päť spevokolov z rôznych kútov Slovenska. Okrem vlastnej prezentácie sa v závere spojili, aby vytvorili neopakovateľný zážitok. Približne 150 dievčat a chlapcov sprevádzal orchester zložený z muzikantov z Ružomberka. Boli medzi nimi učitelia zo Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu, z Pedagogickej fakulty (PF) KU. Nevšedné spevácko-hudobné teleso dirigovala doc. PF KU Zuzana Záhradníková.

„Do Ružomberka prišli spevokoly z Košíc, Banskej Bystrice, Čadce. Spolu s nimi sa predstavil aj Bednedictus z Katedry hudby PF KU v Ružomberku, ako aj Coro di san Andrea z nášho gymnázia,“ uviedol riaditeľ Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku Kamil Nemčík. Práve táto škola opätovne pripravila celý spevácky sviatok. Jeho výťažok bude použitý v tomto roku na pomoc pre ľudí z Ukrajiny.

K stáliciam ružomberského stretnutia spevokolov patria Sonus Sanctae Editae z Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach, ako aj Javorčatá z Gymnázia Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici. Žilinský kraj mal na podujatí dvoch zástupcov a to Goretti zo Strednej odbornej školy pedagogickej sv. Márie Goreth z Čadce a ružomberský gymnaziálny Coro di san Andrea. Z KU privítali na festivale ich Benedictus.

Prehliadka spevokolov sa uskutočnila pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia