Celoslovenský nájazd na Sidorovo

Celoslovenský nájazd na Sidorovo

Ján SvrčekAktuality1.4.2024

Včerajší 25. Veľkonočný výstup na Sidorovo sa do kroniky tohto čoraz známejšieho podujatia zapíše veľkými písmenami. Smelo možno povedať, že kopec v lone Veľkej Fatry praskal vo švíkoch.

"Prišlo enormné množstvo ľudí. Nielen z okolia, ale z celého Slovenska. Už počas príprav som mal množstvo telefonátov. Ľudia sa pýtali, informovali a avizovali, že chcú nás navštíviť. Podľa môjho odhadu počet účastníkov, ktorí na vrchol prichádzali z rôznych smerov, veď napokon ide o hviezdicový výstup, sa pohyboval medzi osemstovkou a tisíckou. Taký obrovský záujem doteraz ešte o žiadnu akciu na Vlkolínci nebol. Pri pohľade do doliny sme videli, že všade stoja autá, že všetky ´fleky´ boli beznádejne obsadené. Pomaly aj doprava kolabovala," rozprával Ján Ondrík, predseda Občianskeho združenia Vlkolínec, ktoré takto záujemcom spestruje Veľkonočnú nedeľu spolu s ďalším Občianskym združením Klub vojenskej histórie – Vlkolínsky odboj.

Organizátori pripravili tristo účastníckych odznakov. Po nich sa však na 1099 m masíve expresne zaprášilo. "Už niekedy pred jedenástou hodinou boli naše pamätné odznaky beznádejne ´vypredané´. Preto ospravedlňujem sa všetkým, ktorým sa neušli. Keď sa objednávali, vychádzali sme zo skúseností z predchádzajúcich rokov. S takýmto návalom nemohol nikto rátať. Samozrejme, tie šíky ľudí, čo prišli, boli pre nás milou odmenou. Je tu naozaj krásne prostredie, ktoré láka," pokračoval J. Ondrík.

Samozrejme, rekordné čísla hore výrazne vykatapultovalo aj "nebíčko". Meteorológom sa do bodky naplnili predpovede. "Keď sme si doma s manželkou prezerali fotografie z predchádzajúcich výstupov, tak napríklad v roku 2013 sme našli obrázky, ako sa brodíme v snehu. Ten bol všade, nielen na Sidorove, ale i dole, na Vlkolínci. Len mimochodom, tiež v kalendári bol 31. marec. Keď vyjde počasie, tak je aj skvelá viditeľnosť. Ľudia sa môžu pozerať až do Tatier. To je takisto ohromná vábnička," pochvaľoval si teplý a slnečný deň muž, ktorý celé štvrťstoročie je spojený s týmto sviatočným formátom, čo má už svoj tradičný prológ v tamojšom kostole Navštívenia Panny Márie, kde sa na Vlkolínci začína výstupový deň.

Včerajšia masa je určite aj záväzkom pre "domácich" do ďalších kapitol. "Pri 10. ročníku sme si povedali, že stále musíme naše podujatie posúvať, vylepšovať, o čo sa i snažíme. Samozrejme, dôjde k prehodnoteniu počtov účastníckych odznakov, ktoré sa zadajú budúci rok do výroby," doložil Ján Ondrík.

Foto: Libuša Ondríková

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia