Cesta fotografickým životom Štefana Ižu

Cesta fotografickým životom Štefana Ižu

RedakciaAktuality1.10.2018

Prierez celoživotnou tvorbou ružomberského fotografa Štefana Ižu (1948) predstavuje výstava nazvaná Cesta životom, ktorú slávnostne otvorili 30. septembra v synagóge v Ružomberku. Prezentuje asi 80 fotografií s rôznymi tematikami. Sú medzi nimi napríklad krajinkárske motívy či architektúra. Vernisáž sa stala aj stretnutím zástupcov rôznych fotoklubov na Slovensku a v zahraničí, fotografov, ktorí s ním udržujú priateľské styky.

Kurátor výstavy doc. Pavol Rusko na vernisáži uviedol, že bolo ťažké vyberať z rozsiahlej tvorby Štefana Ižu. Snažil sa hlavne o to, aby zachytil rôznorodosť jeho tvorby.

Jubilujúci Štefan Ižo sa fotografii venuje od roku 1978. Vtedy sa stal členom Fotoklubu pri Liptovskom múzeu v Ružomberku, ktorý v súčasnosti nesie názov Fotoklub RK 1924. Od roku 1997 je jeho predsedom.

Vo svojej tvorbe obsiahol Štefan Ižo širokú oblasť fotografického zobrazovania od reportáže, cez detail alebo krajinu, až po dokument, či digitálnu manipulovanú fotografiu. Vytvoril tiež množstvo audiovizuálnych programov digitálnych prezentácií.

Dokonalé zvládnutie fotografického remesla mu umožnilo, aby sa svojmu koníčku mohol venovať i profesionálne. Viac ako desaťročie viedol ateliéry v Ružomberku a Dolnom Kubíne. Počas svojej kariéry dosiahol množstvo ocenení na miestnych, okresných, ale aj na medzinárodných výstavách a salónoch. Okrem iného je nositeľom Zlatého odznaku Zväzu slovenských fotografov, či ceny primátora mesta Ružomberok.

Samotní fotografi si Štefana Ižu vážia predovšetkým pre jeho obetavosť a neúnavnú organizátorskú činnosť, či už pri usporiadaní výstav, plenérov alebo pracovných stretnutí. Aj vďaka týmto bohatým skúsenostiam ho Slovenská federácia fotografov poctila členstvom vo svojich radoch.

Štefan Ižo stále prináša nové nápady a projekty. Bližšie sa s jeho tvorbou mohli zoznámiť návštevníci vernisáže a to aj prostredníctvom dvoch audiovizuálnych pásiem. Pri príležitosti jubilea mu udelilo Národné osvetové centrum v Bratislave a Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši pamätné listy.

(Tibor Šuľa, foto: Tibor Šuľa)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia