Cesta na Malinô Brdo je bezpečnejšia a krajšia

Cesta na Malinô Brdo je bezpečnejšia a krajšia

RedakciaAktuality20.4.2024

Lesníci odstránili poškodené stromy, dobrovoľníci po ich urobili poriadok.

Občianske združenie Ružomberčan dlhodobo spolupracuje s Mestskými lesmi Ružomberok pri udržiavaní a zveľaďovaní lesov v okolí Ružomberka. Členovia združenia a sympatizanti väčšinou vysádzajú stromčeky, tentoraz sa zamerali na zbytky biomasy.

„S OZ Ružomberčan sme sa rozhodli, že skrášlime cestu na Malinô Brdo po úmyselnej ťažbe dreva, ktorú sme robili na jar. Spojená bola s odstraňovaním stromov po kalamite. Týkala sa najmä stromov, ktoré boli poškodené po víchriciach v decembri a januári, nachýlené, polámané, napadnuté hnilobou,“ povedal Vladimír Neštepný, pestovný technik Mestských lesov.

Lesníci odstránili životu nebezpečné stromy popri ceste, ktorá je najmä v letným mesiacoch frekventovaná a veľmi využívaná turistami, cyklistami, športovcami.

Kedysi sa tento odpad spaľoval, ale pri tom hrozí vznik požiaru, musí byť technické zabezpečenie, technik, voda, povolenie od hasičov. Každá kopa nezhorí do niekoľkých hodín, ostávajú uhlíky. Keď vietor zafúka, môže vzniknúť požiar a spôsobiť veľké škody.

„Biomasa vznikajúca po akejkoľvek ťažbe je pre nás žiadúca. Ak neprekáža, tak ju nechávame v lese ako bioodpad, využívaho hmyz aj zvieratá. Teraz spojíme príjemné s užitočným, pretože časť ostane v lese a dostupnú drevnú hmotu popri ceste pozbierajú Technické služby. Vyrobia štiepku a spracujú v kompostárni,“ dodal Neštepný.

Jedným z vyše päťdesiatich brigádnikov bol aj Milan, ktorý sa takýchto akcií zúčastňuje pravidelne. „Uhadzujeme haluzinu, aby sme spravili nášmu lesu službu a vyzeral tak, ako má, Keď nesadíme stromčeky, tak ho čistíme, prípadne robíme inú prospešnú činnosť, v lese je práce vždy dosť.“

Po niekoľkohodinovej práci si všetci spoločne oddýchli a vychutnali zaslúžené občerstvenie v podobe guľášu v hoteli Malina na Malinom Brde.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia