Cestovanie prímestskými autobusmi zdražie

Cestovanie prímestskými autobusmi zdražie

RedakciaAktuality9.5.2023

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) upravuje od nedele, 14. mája, tarify pre cestujúcich prímestskou autobusovou dopravou v regiónoch Liptov, Orava, Kysuce, Horné Považie a Turiec. Zmena taríf sa dotkne cestujúcich prímestskou autobusovou dopravou, ktorú v Žilinskom kraji zabezpečujú dopravcovia ARRIVA Liorbus a.s. na Orave a Liptove a SAD Žilina na Hornom Považí, Turci, Kysuciach, Orave.

Tarify sa zvýšia v priemere o päť percent, čo je výrazne pod úrovňou aktuálnej inflácie. Dôvodom navýšenia sú ceny pohonných hmôt, v porovnaní s rokom 2020 ide o 40-percentný nárast, vysoká 15-percentná inflácia a nárast minimálnej mzdy. Zľavy pre cestujúcich ostávajú v rovnakej výške.

Držitelia dopravnej karty cestujú aj naďalej lacnejšie. Seniori a študenti majú zľavu približne 60 percent, ostatní cestujú na dopravné karty lacnejšie v priemere o 20 percent. Kredit dobitý na karte nie je časovo obmedzený, cestujúci si lístok zakúpi pohodlne a rýchlo, s možnosťou využiť prestupný lístok do 30 minút. Dopravná karta je vzájomne akceptovaná u oboch zmluvných dopravcov ARRIVA Liorbus, a.s. a SAD Žilina, a.s. a tiež u dopravcov zapojených v projekte Slovenský dopravný pas.

Od 14. mája majú cestujúci možnosť vybaviť si dopravnú kartu úplne zadarmo, pričom náklady na jej vydanie hradí ŽSK. Táto možnosť potrvá až do ukončenia tohtoročného Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná spravidla v druhej polovici septembra.

Dopravnú kartu je možné dobiť osobne v klientskom alebo zákazníckom centre dopravcu, v autobuse u vodiča alebo online: www.ubian.sk. Cestovné je možné uhradiť aj prostredníctvom virtuálnej dopravnej karty v mobilnej aplikácii Ubian a Google Pay, pričom cena virtuálnej karty je šesť eur.

Dopravnú kartu je možné získať v klientskych a zákazníckych centrách dopravcov.

ARRIVA Liorbus, a.s., regióny Liptov a Orava:

Zákaznícke centrum Liptovský Mikuláš – autobusová stanica

Zákaznícke centrum Ružomberok – autobusová stanica

Zákaznícke centrum Dolný Kubín – autobusová stanica

Zákaznícke centrum Námestovo – autobusová stanica

Zákaznícke centrum Trstená – autobusová stanica

Online: www.ubian.sk

Bežná cena dopravnej karty sú 4 eurá (minimálny vklad 5 €)

SAD Žilina, a.s., regióny Horné Považie, Turiec, Kysuce:

Klientske centrum Žilina - autobusová stanica

Klientske centrum Martin - autobusová stanica

Klientske centrum Čadca – autobusová stanica

Klientske centrum OC Mirage Žilina

Online: www.ubian.sk

Bežná cena dopravnej karty je 5,50 eur (minimálny vklad 5 €)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia