Cez Ružomberok budú premávať nové moderné vlaky

Cez Ružomberok budú premávať nové moderné vlaky

RedakciaAktuality26.7.2019

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) chce posilniť v najbližších dvoch rokoch vlakovú dopravu v Žilinskom kraji, kde by malo pribudnúť až 25 nových vlakov, ktoré budú nasadené na všetkých elektrifikovaných tratiach. V prvých sa cestujúci odvezú už v prvom polroku 2020. V týchto dňoch prvé dva vlaky skúša ich výrobca ŠKODA Transportation v skúšobnom centre VUZ Velím na testovacích koľajach.

„Nové vlaky už majú nami určený náter a interiér podľa nášho nového dizajn manuálu a na skúšobných jazdách sme boli z prvého dojmu veľmi príjemne prekvapení. Dvadsaťpäť nových jednotiek bude znamenať v žilinskej regionálnej doprave revolúciu,“ hovorí Filip Hlubocký, generálny riaditeľ ZSSK.

Interiér nových vlakov

Klimatizované vlaky s kamerovým systémom

V nových vlakoch sa cestujúci môžu tešiť na komfortné nastupovanie so širokými dvojkrídlovými dverami. Moderný interiér bez vnútorných dverí umožní rýchly a plynulý pohyb cestujúcich vo vlaku. V prípade štandardných nástupísk bude nástup s výškou 550 mm a pri starších nástupiskách ho budú uľahčovať schodíky. Vlaky budú klimatizovane s wifi, s elektrickými zásuvkami a WC. Budú vybavené bezpečnostným kamerovým systémom a systémom počítania cestujúcich a poskytujú priestor na prepravu imobilných cestujúcich so špeciálne prispôsobeným WC a tiež priestor na prepravu detských kočíkov a bicyklov.

Vlaky dodajú v dvoch verziách

Regionálna doprava sa tak posilní o 25 nových vlakov, ktoré budú premávať na elektrifikovaných tratiach s maximálnou prevádzkovou rýchlosťou do 160 km/h. Vlaky výrobca dodá v rokoch 2020 až 2022 v dvoch verziách. Trinásť vlakov bude zložených z troch vozňov s dĺžkou 80 metrov a kapacitou 247 sediacich cestujúcich. Dvanásť vlakov bude mať štyri vozne, ich dĺžka dosiahne 106 metrov a do vlaku si sadne 343 cestujúcich.

Investícia za 160 miliónov

Pre ZSSK je to najväčšia investícia od ich vzniku, celkovo 25 nových elektrických vlakov bude stáť 160 miliónov eur. Podľa Tomáša Kováča, hovorcu ZSSK, bol priebeh výberu dodávateľa tendra bezproblémový. Do tendra sa okrem spoločnosti ŠKODA Transportation prihlásil aj Stadler Bussnang AG. Zvíťazila napokon ŠKODA Transportation, ktorá už v minulosti pre ZSSK dodala 19 elektrických poschodových vlakov a 10 poschodových push-pull súprav. Podľa ZSSK majú v porovnaní s priemerom vozového parku nižšiu poruchovosť.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia