Cez sviatky by mala ísť elektrina nepretržite, energetici neplánujú žiadne odstávky

Cez sviatky by mala ísť elektrina nepretržite, energetici neplánujú žiadne odstávky

RedakciaAktuality21.12.2018

Stredoslovenská distribučná (SSD) neplánuje od 20. decembra až do 6. januára žiadne odstávky elektriny. Všetky plánované práce a s nimi súvisiace obmedzenia budú pokračovať až od pondelka 7. januára. To však neznamená, že by v tomto období nemohla zostať nejaká domácnosť bez prúdu.

„Treba rozlišovať poruchu od plánovanej odstávky. Porucha vznikne napríklad vtedy, keď silný vietor zvalí strom na vodiče a pretrhne ich, alebo ak dôjde ku skratu. Ide o náhly výpadok, ktorý sa nedá predpovedať. Plánovaná odstávka je nevyhnutná pri údržbe alebo rekonštrukcii elektrických vedení. Vieme ju presne načasovať a všetkých na ňu včas upozorniť,“ objasnil Radomír Rajčáni, riaditeľ divízie Prevádzky a údržby energetických zariadení SSD. Dodal že poruchová linka 0800 159 000 je v prevádzke nonstop a elektrikári budú pripravení riešiť krízové situácie kedykoľvek.

Distribútor chce týmto opatrením vyjsť v ústrety obyvateľom stredného Slovenska počas nadchádzajúcich sviatkov, aby ich mohli prežiť v pohodlí. V súčasnej dobe ho všetkým zabezpečuje práve elektrina. Energetici pritom vysvetľujú, že viac takýchto výluk si dovoliť nemôžu, hoci odberatelia by boli najradšej, keby mali elektrinu k dispozícii neustále bez obmedzení.

„Údržba distribučných zariadení je nevyhnutná, aby boli bezpečné a spoľahlivé. Niekedy sa to nezaobíde bez odstávky. Naša spoločnosť spravuje 35-tisíc kilometrov vedení. Ak ich chceme udržiavať v potrebnej kondícii, práce musíme plánovať na celý rok. Aj na mesiace, kedy sa vykuruje, ale aj na horúce týždne, kedy sa spoliehame na klimatizáciu a mrazničky,“ argumentoval Rajčáni.

Z praktického hľadiska je pre odberateľov jednoduchšie pripraviť sa na niekoľkohodinovú odstávku elektriny, o ktorej sa dozvie s dostatočným predstihom, ako by mali zostať bez prúdu nečakane pri nejakej poruche. Tá vie zaskočiť domácnosť či firmu aj na dlhší čas, pričom jej dôvodom by mohla byť práve zanedbaná údržba.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia