Cez sviatky sa k PCR testom neodstanete

Cez sviatky sa k PCR testom neodstanete

RedakciaAktuality21.12.2020

„Aktuálny vývoj epidemiologickej situácie v Žilinskom kraji je priaznivejší, preto vyjadrujeme obavu z možného zhoršenia situácie z dôvodu zvýšenej migrácie obyvateľstva z viac zasiahnutých regiónov Slovenska za rodinami, turizmom, lyžovačkou alebo iným športovým vyžitím počas sviatkov. Považujeme to za zvýšené ohrozenie pre obyvateľov nášho kraja, najmä zdravotníckych pracovníkov a hrozí riziko preťaženia zdravotníckych zariadení,“ píše sa vo vyhlásení.

Nemocnice žiadajú regionálne úrady verejného zdravotníctva ŽSK, aby v súčinnosti s policajným zborom zvýšili kontroly dodržiavania protiepidemiologických opatrení.

Hovorkyňa ŽSK Martina Remencová upozorňuje, že všetky nemocnice v Žilinskom kraji v pôsobnosti kraja, ministerstva zdravotníctva a ministerstva obrany z dôvodu veľkého fyzického a psychického vyťaženia zdravotníckeho personálu nebudú mať v prevádzke Mobilné odberové miesta (MOM) na PCR alebo antigénové testovanie počas nadchádzajúcich sviatkov - počas dní pracovného pokoja. „Tieto odberové miesta budú slúžiť len pre testovanie pacientov a zdravotníckych pracovníkov.“ Týka sa to aj Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

Remencová dodala, že MOM zriadené ŽSK pre antigénové testovanie na základe zmluvy s ministerstvom zdravotníctva nemôžu prevádzkovať odberové miesta počas iných ako pracovných dní. Možnosťami antigénového testovania disponujú aj poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti v Žilinskom kraji, prioritne pre pacientov s podozrením na SARS Cov-2.

Vyhlásenie podpísali: Žilinský samosprávny kraj, Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Dolný Kubín, Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená, Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca, Liptovská nemocnica s poliklinikou Liptovský Mikuláš, Oravská poliklinika Námestovo, Univerzitná nemocnica Martin, Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia