Cez víkend otvoria letnú sezónu v Čutkove

Cez víkend otvoria letnú sezónu v Čutkove

RedakciaAktuality26.6.2019

Aká je Čutkovská dolina?

Duchovný rozmer do doliny priniesla kaplnka.

Jedna z krásnych dolín Veľkej Fatry je dlhá 7 kilometrov. Vedie ňou cesta, čím sa stala príťažlivá pre cyklistov a rodiny s detským kočíkom. Ku doline patria koliby, ktoré poskytujú ubytovacie a reštauračné služby. Súčasťou areálu je kaplnka, ktorá sa pre mnohých stala miestom na zamyslenie.

Náučný chodník známa - neznáma ponúka desať zastavení, z toho prvých šesť v ľahkom teréne, jedno v stredne ťažkom a tri v ťažkom teréne. Základná časť meria 3,2 km a vedie ku Chate pod Kozím. Návštevníkom príroda ponúka skvosty, o ktorých doposiaľ nikto netušil, ako očarujúce vodopády, tajomné tiesňavy a husté lesy.

Naprieč dolinou žblnká potok Čutkovo, ktorý dokresľuje túto nádhernú prírodnú scenériu.

Neurazte Obra Čutka

Areál Obrovo je lákadlom pre veľa rodín s deťmi.

Rozsiahly areál Obrovo plný nevšedných atrakcií je lákadlom pre veľa rodín s deťmi. Sezóna je v plnom prúde momentálne cez víkendy, od nedele bude Obrovo otvorené každý deň.

Obor Čutko ponúka deťom množstvo zábavy, trampolíny, prekážkový lanový park, detský paintbal. V areáli je v prevádzke aj obrova posteľ, obrovský šach, lukostreľba, tvorivé dielne či pódium pre rôzne animačné aktivity. Rozhodne odporúčame sledovať facebookový profil, na ktorom sa dozviete aktuálne informácie o dianí Obra Čutka. Za 1,5 hodinový vstup zaplatíte 4 Eurá, s každým platiacim dieťaťom má dospelá osoba vstup zdarma. Nájsť tu môžete aj Obrovu žinku. Ide o lanovú adrenalínovú „spúšťačku“ (ZipLine) naprieč dolinou, ktorá má dĺžku 210 metrov. Štartovací bod je v blízkosti kríža, ktorý je taktiež vyhľadávaným miestom pre oddych a pookriatie na duchu. „Piate narodeniny bude Obor Čutko oslavovať 8. augusta, v závere prázdnin sa môžu návštevníci tešiť na Nočný pochod Obrovou cestou,“ doplnil pre náš portál člen Občianskeho združenia Spoločenstva Obra Miroslav Klíma.

Multifunkčné ihrisko, ale aj areál vyhradený na opekanie

Pred piatimi rokmi pre verejnosť otvorili v doline Čutkovo multifunkčné ihrisko. Výhodou je, že môže byť využité na mnohé športové aktivity celoročne. Povrch ihriska je drenážny, v zimnom období sa na ňom dá vytvoriť ľadová plocha.

Multifunkčné ihrisko v Čutkove.

Po ľavej strane medzi potokom a cestou je veľká lúka, kde je niekoľko ohnísk a stolov s lavičkami, ideálne miesto na opekanie a hry s loptou či lietajúcim tanierom. Okrem toho v areáli nájdete pieskovisko, hojdačky a preliezačky pre deti.

Chytanie rýb, typu chyť a pusť

Čutkovská priehrada dnes slúži hlavne na rekreáciu a oddych.

Čutkovská priehrada dnes slúži hlavne na rekreáciu a oddych v jej okolí. Nádrž bola vybudovaná ženistami slovenskej armády s cieľom zabezpečiť akumuláciu a dostatočný tlak úžitkovej vody pre výrobu vtedajších bavlnárskych závodov. Priehrada je dopĺňaná potokom Čutkovo, ktorý tečie napriek dolinou. V hrádzi je taktiež povolené chytanie rýb, typu chyť a pusť. V blízkosti sa nachádzajú štyri studničky s pitnou vodou, ale aj ohniská s lavičkami.

Lákadlom pre turistov sú vodopády

Na začiatku k vodopádu je pekné stúpanie, upravené do tvaru schodov.

Hlbšie v doline sa nachádza Chata pod Kozím, ktorá je východiskovým bodom pre výstup k Vyšnému Pálenickému vodopádu. Pre mnohých turistov je najväčším lákadlom dvojica Jamišných vodopádov (pôvodne sa nazývali Pálenickými). Vyšší a mohutnejší z dvojice, Nižný Jamišný vodopád, je niekedy nazývaný iba Jamišným, bez ďalšieho prívlastku. Výška tohto vodopádu je viac ako 12,1 m. Jeho vyššie položený priateľ, Vyšší Jamišný vodopád, meria približne 5,5 m.

K najväčším lákadlám doliny patrí Jelení vodopád, ktorý vďaka svojej výške 24 metrov predstavuje 2. najvyšší útvar svojho druhu v celom národnom parku. Vodopád sa nachádza na Jeleňom potoku a predstavuje jednu zo zastávok náučného chodníka Známa neznáma. Úsek pred vodopádom je kvôli náročnejšiemu terénu vybavený 84 schodmi.

Otvorenie sezóny už túto nedeľu

Letnú sezónu v Čutkovskej doline otvoria v nedeľu 30. Júna, nedeľnou omšou v kaplnke. Tá začne o 11:00 hod, oficiálna časť otvorenia je naplánovaná na poludnie.

Počas celého podujatia bude spustená zbierka venovaná Silvii Zelinkovej z Černovej, na vybudovanie bezbariérového vstupu,“ povedal pre náš portál člen Občianskeho združenia Spoločenstva Obra Miroslav Klíma. Do zbierky celkovou tržbou z občerstvenia prispejú Areál U dobrého Pastiera a OZ Spoločenstvo Obra s celkovým vybraným vstupom do Obrova.

V uplynulých mesiacoch bola vyhlásená tiež výtvarná súťaž pre základné a umelecké školy „Môj kamarát s hendikepom“. „Na nedeľnej akcii sa uskutoční dražba diel z tejto výtvarnej súťaže, ktorú tiež venujeme do spomínanej zbierky,“ doplnil M. Klíma.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia