Charitatívna kapustnica a punč

Charitatívna kapustnica a punč

RedakciaAktuality28.12.2022

Ľudia, ktorí chcel pomôcť ľuďom v núdzi urobili tak počas akcie primátorský punč v Parku Štefana Hýroša. V predvečer Štedrého dňa tam ponúkali aj kapustnicu. Bola tam vytvorená aj svetelná kulisa v podobe anjela a zimnej krajiny

„Vďaka týmto aktivitám sme vyzbierali vyše 3200 eur. Môžeme pomôcť 27 detičkám z Ružomberka, ktoré prišli o rodičov alebo majú špeciálne potreby a tiež piatim rodinám v núdzi či ťažkej životnej situácii. Finančnú výpomoc použijú napríklad na potrebnú liečbu a zdravotnú starostlivosť pre svoje ratolesti,“ uviedol ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. Doplnil, že primátorský punč a kapustnicu by nemohli zrealizovať bez pomoci ochotných ružomberských podnikateľov - gastroprevádzok, barov i reštaurácií, ktoré sa zapojili do dobročinnej aktivity. K nim patrili okrem iných hotel Kultúra, Chocoleterie Passé, Motajka Grill & Bar a reštaurácie CafeEfekt, Yell cuisine, Laverna, Anima či Reštaurácia na stanici, za čo im všetkým patrí veľké poďakovanie.

Hlavným organizátorom podujatia Ružomberské Vianoce bol Kultúrny dom Andreja Hlinku. Pred hotelom Kultúra a v jeho blízkosti bolo približne 25 stánkov, kde predávali rôzne ozdoby na vianočný stromček, medovníky, sviečky z včelieho vosku. Všade rozvoniavala medovina, punč, grilované dobroty. Ružomberské Vianoce nielen naplnili brušká, ale aj pohladili dušu. Kultúrny program, ktorý sa uskutočnil v centre mesta, ponúkol 20 najrozmanitejších vystúpení.

Koledy na vianočných trhoch

Predvianočný čas vládol aj 20. decembra v ružomberskej pešej zóne. Najmä podvečer tam prichádzalo množstvo návštevníkov, ktorí si dali schôdzku pri punči. K nim patril a Peter z Liptovských Sliačov, ktorý sa stretol s kolegami z práce. „Dali sme si len nealkoholický punč, lebo sme autami. Prišli sme sem po robote.“ Pri susednom stole postávala skupinka študentov, ktorí sa prišli pozrieť na program. „Ja som tu s rodičmi,“ povedala Miriam. Doplnila: „Pre starkú som kúpila sviečku z včelieho vosku.“

Okolo stánkov na ružomberských vianočných trhoch bolo živo najmä popoludní, keď sa tam zastavovali najmä ľudia idúci z práce. Popri občerstvení si pozreli aj program, ktorý sa uskutočňoval od 16. 00 h pri hotely Kultúra. Tamojšie pódium patrilo napríklad 20. decembra vystúpeniu žiakov Základnej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorí venovali divákom vianočný pozdrav. Po nich zazneli koledy a vianočné piesne v podaní folklórneho súboru Liptov. Doplnili ich pásmom o príchode Troch kráľov s darmi pre Ježiška. Podobný program prezentovali aj v nedeľu 18. decembra v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Vianočnú atmosféru v ružomberskej pešej zóne navodila 20. decembra aj heligonkárka a speváčka Vlasta Mudríková, ktorá svojou hrou na heligónku a neuveriteľne čistým spevom patrí medzi elitu slovenského folklóru. Prispieva k zachovaniu koloritu ľudovej piesne a folklóru Kysúc. Okrem sólových vystúpení a hry sa venovala aj štúdiu na Akadémiu umení v Banskej Bystrici, so špecializáciou operný spev.

Spev V. Mudríkovej je mnohými kritikmi označovaný za najčistejší a najkrajší na Kysuciach, ktorý už dávno prekročil brány kysuckého regiónu. Jej hra na heligónke a spev dostali uznania nie len na súťažiach ako Oščadnická heligónka (SK), ale aj na medzinárodných podujatiach v Ostravici (CZ), Rožňově pod Radhoštěm (CZ),Halenkove (CZ), Veľkých Karloviciach (CZ) Brne (CZ) či v Torúni (PL) a Węgierskej Górke (PL). Za zmienku stojí najmä päťnásť víťazstiev v rade, na medzinárodnej heligónkarskej súťaži v Ostravici, kde svojím spevom a hrou opakovane udivovala divákov a odbornú porotu. Najväčší triumf si priniesla z Moskvy, kde vyhrala 1.miesto na MS sveta umelcov 2016. V roku 2018 si prevzala Cenu obce Skalité. „Okrem hry na heligónku a spevu sa aktívne venujem aj hre na klavír a divadlu,“ vyznala sa V. Mudríková.

Súčasťou kultúrneho programu ružomberských vianočných trhov boli aj vystúpenie folklórneho súboru Salatín z Ružomberka, hudobnej skupiny Idea a vianočné potešenie pre divákov pripravil aj súbor Amadea. Predposledný deň vianočného programu v ružomberskej pešej zóne sme ochutnali medovníky prostredníctvom bábkového súboru Ofina, ktorý uviedol detské predstavenie Perníková chalúpka. Pre starších návštevníkov zazneli v centre mesta piesne od Jozefa Ivašku.

Vo finále ružomberského vianočného programu, ktoré bolo 23. decembra, sa predstavilo hudobné zoskupenia Sliačanská sedmička, Ludo Kuruc a The Vintage Boyz.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia