Chystá sa film a kniha o Ružomberčanovi J. Venglošovi

Chystá sa film a kniha o Ružomberčanovi J. Venglošovi

Ján SvrčekAktuality6.2.2024

Ružomberskú radnicu včera (5. februára) navštívili historik a autor viacerých knižných publikácií, z toho takmer desiatky o futbalových osobnostiach Tomáš Černák a prvý futbalový agent na Slovensku (od roku 1993) Juraj Vengloš, syn legendárneho trénera Jozefa Vengloša. Na úrade ich prijal primátor mesta Ľubomír Kubáň, spolu s miestnym poslancom Milanom Šlávkom.

"Prišli sme sa prihovoriť u pána primátora, aby sa Ružomberok hlásil k takým futbalovým velikánom, svojim rodákom, ako boli Jozef Vengloš a Viktor Tegellhoff. Aby po nich niečo tu zostalo, či už pomenovanie štadióna, ulice, alebo pamätná tabuľa. Stretli sme sa s pozitívnym ohlasom," objasňoval pre náš portál misiu T. Černák. "To bol jeden cieľ našej cesty. Nuž a druhým je zbieranie materiálov pre moju pripravovanú knihu o Jozefovi Venglošovi. Z tohto dôvodu v poslednom čase často chodím do Ružomberka." "Boli sme sa pozrieť na staré miesta," pripojil Juraj Vengloš, ktorý ako hráčsky agent zastupoval napríklad aj Mareka Hamšíka.

Na stretnutí zaznela tiež informácia o chystanom filme o futbalovej ikone Jozefovi Venglošovi, ktorý najväčšie trénerské úspechy dosiahol pri československej reprezentácii, no bol tiež prvý nebritským koučom v anglickej Premier League (Aston Villa). Má ísť o 80 - minútový film s názvom Joe the First, teda Joe Prvý. "Pri realizácii tejto snímky som kvázi odborným poradcom. Film sa stále pripravuje a podľa optimistických odhadov, by mal byť hotový niekedy na jar v budúcom roku. O konkrétnom termíne je ešte predčasné hovoriť," doložil T. Černák, ktorému pred piatimi rokmi vyšla aj 130 - stránková kniha o Viktorovi Tegelhofovi.

Doc. Jozef Vengloš mal tiež veľkú zásluhu na tom, že práve v Ružomberku sa začala písať tradícia futbalových Jedenástok roka, bezprostredne po zisku titulu majstra Európy v roku 1976 v Taliansku. Práve tento mesiac (18. februára) by sa pán Vengloš bol dožil 88 rokov. Zomrel 26. januára 2021. "Veľmi by som sa tešil, keby sme pri príležitosti tohto nedožitého jubilea mohli v našom meste otvoriť ulicu Jozefa Vengloša alebo ešte viac – keby náš futbalový štadión niesol meno po tomto slávnom Ružomberčanovi. V najbližšej dobe podnikneme aj konkrétne kroky a verím, že s úspešným koncom," uviedol Ľubomír Kubáň.

Foto: MsÚ, Tváre ružomberského športu

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia