Čierny hazard v Ružomberku kvitne

Čierny hazard v Ružomberku kvitne

RedakciaAktuality13.6.2019

Ružomberok je jedným z miest, kde platí zákaz prevádzkovania herní.
Na jar v roku 2016 podpísalo petíciu Zastavme hazard asi 11 000 Ružomberčanov. Hazard z mesta aj napriek tomu nezmizol a zdá sa, že prohibícia priniesla skôr škody, než úžitok.

Aktivisti v Ružomberku sa o úplný zákaz hazardu v meste pokúsili na jar 2016, keď zbierali podpisy na petíciu aj počas parlamentných volieb. Ich úsilie prinieslo ovocie a proti hazardu sa postavilo približne 11 000 ľudí. Aj napriek tomu je hazard v meste veľkou témou. Okrem toho, že o prácu malo vtedy prísť asi 200 ľudí, ďalšie problémy nastali aj po prijatí všeobecne záväzného nariadenia, ktoré zakázalo hazard na území mesta.

Zákaz zobral z príjmu mesta takmer milión

Mesto Ružomberok si nevedie agendu, ktorá sleduje stav hazardu v meste a neviedli ju ani pred samotným zákazom. Vychádzajú len z informácií, ktoré zozbierali v čase, keď mestské zastupiteľstvo prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zakazuje hazardné hry v Ružomberku. „Mesto vníma zákaz hlavne z finančného hľadiska, pretože zákaz spôsobil výpadok v prijme,“ hovorí pre portál Žijem v Ružomberku Michal Praženica, asistent primátora mesta Ružomberok. Zákaz hazardných hier v meste predstavuje ročne sumu vo výške približne 225 000 eur, čo je v prípade štyroch rokov (jedného funkčného obdobia) 900 000 eur.

Vzniká čierny hazard

Písomné sťažnosti alebo podnety mesto neeviduje a ak áno, tak len v ústnej forme od občanov. Sťažnosti ale súvisia predovšetkým s problémami, ktoré vznikali postupne po zákaze hazardu, a to je vznik čierneho hazardu, herní s kvízomatmi a tiež veľký problém s mladistvými hráčmi. Výberné automaty totiž nahradili takzvané kvízomaty. „Z tohto zdroja taktiež disponujeme informáciou, že na pôde mesta sa nachádzajú prevádzky s kvízomatmi, teda výhernými zariadeniami, ktoré však nie sú nijak regulované a má k ním prístup ktokoľvek. V meste teda hazard nezmizol, herne zmenili názov a výherné automaty za iné zariadenia, ktoré fungujú na rovnakom princípe,“ dodáva Praženica. Podľa jeho slov by malo byť v meste viac ako 150 takýchto kvízomatov, ale mesto nikdy bližšie nemonitorovalo situáciu. „Nemáme žiadne páky na obmedzenie tohto druhu podnikania,“ podotkol Praženica.

Hráči sa presunuli do Likavky

Ak hráči nevyužijú spomenuté kvízomaty, šancu na gamblerstvo nájdu v blízkej Likavke, ktorú od mesta delí jeden most. V jej katastri je prevádzkovanie klasických výberných automatov legálne. „Tento fakt vnímame taký ako je. Likavka je s mestom spojená jedným mostom, ktorý vedie priamo z centra od ulice Mostová a končí v Likavke pri autobusovej stanici, kde sa nachádzajú prevádzky s výhernými automatmi,“ konštatuje Michal Praženica.

Alternatívou zákazu je regulácia hazardu

V marci vstúpil do platnosti nový zákon o hazarde, ktorý prevádzkovateľom hazardných hier sprísňuje podmienky. Reguluje napríklad prevádzkové hodiny herní a zároveň kvízomaty považuje za hazardné hry. Zákon zároveň posilňuje kompetencie obcí, ktoré budú môcť rozhodnúť o vzdialenosti herní od školských zariadení a podobne. Nový zákon je istým krokom k regulácii hazardu v meste. „Keby sa nehralo vôbec, nie sú ani pacienti, to je jasné, ale v zásade je pár takých, ktorí sa liečia. Ja som skôr za reguláciu hazardu ako za jeho úplný zákaz a regulovaný môže byť napríklad už len v dostupnosti, lokalizácii, aby to nebolo dostupné na každom kroku, keď si človek zmyslí, ale aby musel prekonať nejaké prekážky. Počkáme, čo spraví nový zákon,“ hovorí psychiater Ludvik Nábělek, uznávaný špecialista na liečbu pacientov s nelátkovými závislosťami, kde spadá aj gamblerstvo. Psychiater dodáva, že pacienti sú náchylnejší začať s liečbou v čase, keď prehrávajú a nie sú úspešní - vtedy má aj rodina možnosť presvedčiť chronického hráča, aby začal s liečbou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia