Členovia OZ Ružomberčan, zamestnanci papierní a iní darcovia opäť pomáhali

Členovia OZ Ružomberčan, zamestnanci papierní a iní darcovia opäť pomáhali

RedakciaAktuality15.12.2020

Spája ich snaha pomáhať

V poradí štvrtá akcia zameraná na darovanie krvi, organizovaná OZ Ružomberčan a vojenskou nemocnicou, pomohla doplniť zásoby, nevyhnutné pre chod zdravotníckeho zariadenia, ktoré slúži nielen obyvateľom Liptova ale aj iných častí Slovenska.

„Zimnú kvapku krvi organizujeme v tomto období preto, aby zdravotníci mali krv cez Vianoce a tesne po Novom roku, lebo počas tohto obdobia sa krv nedaruje. Pred príchodom pandémie dokázali počas jedného dňa odobrať krv aj päťdesiatim darcom, teraz býva ich počet nižší. Aj preto sme odber rozdelili na dva dni, aby mohol prísť každý, kto prejavil záujem,“ povedala Jana Streitová zakladajúci člen OZ Ružomberčan.

Do odberového kresla si sadli zamestnanci Mondi SCP, členovia OZ Ružomberčan aj ľudia, ktorí nie sú členmi OZ. Všetkých však spája snaha nezištne pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

Prišli známe tváre aj prvodarcovia

„O tejto akcii som sa dozvedel na intranete našej zamestnaneckej stránky Mondi SCP. Chodím pravidelne a teraz mi to akurát vyšlo. O tri mesiace som tu opäť. Chodíme celá rodina, otec, mama, sestra,“ povedal 26-ročný Samuel Dvoršťák.

Aj 54-ročný Pavol Sliačsky z Liptovských Sliačov je zamestnancom papierní. Krv daroval už viac ako sedemdesiatkrát. „Prvý raz v roku 1985 na vojenčine v Kroměříži, potom som začal chodiť pravidelne. Pridali sa obe dcéry aj manželka.“

Prišlo aj na hudbu.

Oživenie na kliniku priniesli Belanské ľadové medvede. Jeden z ich členov vytiahol fujaru zahral a zanôtil krátku koledu. „Chodíme každý rok na Mikulášsku alebo Novoročnú kvapku krvi. Robievame program, vtedy tu býva veselo. Príde nás aj dvadsať. Teraz sme len piati, lebo sme sa to dozvedeli na poslednú chvíľu,“ povedal viac ako stonásobný darca 65-ročný Stanislav Húšťava. Klub otužilcov spod Čebraťa má 76 členov a je významným a stabilným zdrojom krvi.

Spolu s nimi prišla prvodarkyňa, 31-ročná Lucia Škutová, ktorá sa ale máča v ľadovej vode spolu s kamarátmi z klubu Likavské ľadoborce. Priznala, že na týmto krokom rozmýšľala už dlhšiu dobu. „Teraz mi prišlo vhod pozvanie od kamarátov medveďov.“

Spolu s dcérou prišiel policajt Martin Medvecký. „Nič ma to nestojí a ešte aj pomôžem. Veľké poďakovanie patrí OZ Ružomberčan za to, že túto akciu zorganizovali, pretože v tejto dobe je veľmi ťažké ľudí prehovoriť na niečo dobrovoľné a zadarmo.“

Darcovia si okrem dobrého pocitu odniesli aj darčeky od spoločnosti Tauris, Mondi SCP a Ústrednej vojenskej nemocnice.

Krvi je stále nedostatok

Zdravotný stav darcov kontrolovala hematologička Lenka Popelková. Potvrdila, že koronavírus výrazne zasiahol do dlhodobo zavedeného a odskúšaného systému odberov. "Vzhľadom na covid je situácia s krvou horšia. Niekedy nastane situácia, keď jej máme málo. Dlhodobo nedostatkové sú hlavne krvné skupiny negatív. Krv karantenizujeme dva týždne. Čakáme, či darca neochorie na respiračné ochorenie. Ak áno, tak ju zlikvidujeme. Keď sa nám do dvoch týždňov neozvú, považujeme ju za nezávadnú a máme ešte približne tri týždne na to, aby sme ju využili.“ Priznala, že už mali aj prípady, kedy ju museli kvôli tomu znehodnotiť.

Poukázala na to, že toto obdobie je horšie na prvodarcov. Dôvodom sú zatvorené stredné školy. Tie sú najväčším zdrojom mladých ľudí, ktorí sa na darovanie vzácnej časti vlastného tela, podujmú prvý raz.

Nielen prvodarcov, ale všetkých, ktorí chcú pomôcť, pozýva do Ústrednej vojenskej nemocnice na odber. Prísť môžete v utorok a štvrtok v čase od 7.00 h do 10.00 h. V prípade záujmu väčšej skupiny sú ochotní odber zabezpečiť aj iný deň. Objednať sa a informácie môžete získať na telefónnom čísle 044/4382401.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia