Čo je doma, to sa počíta

Čo je doma, to sa počíta

RedakciaAktuality12.10.2022

Výstava ´Čo je doma, to sa počíta´ je prvou, úvodnou v novom priestore a prezentuje výber z aktuálnej umeleckej scény mesta. Svoju tvorbu predstavujú piati výtvarne a architektonicky činní členovia združenia Galéria Rozeta a každý člen pozval naviac aj svojho hosťa/hosťku.

Maliari Pavol Rusko a Ján Kudlička oslovili sochárov Rastislava Biarinca a Štefana Papča, architekti Peter Abónyi, Vavrinec Kendera a Richard Kalmár intermediálnu výtvarníčku Zuzanu Hruškovú a Jakuba Pišeka a scénografa Borisa Kudličku, kurátorka výstavy Zuzana Gažíková prizvala sochárku Miru Podmanickú, Peter Svrček a Fawad Qasemyar zavolali maliara Mareka Jarottu a textilnú výtvarníčku Martu Bošelovú.

Vybraná trinásťčlenná zostava prezentuje umelkyne a umelcov viacerých generácií a ich tvorbu v rôznych druhoch a oblastiach vizuálneho umenia. Od maľby, cez sochu, objekt, inštaláciu, fotografiu, video a intermédiá, textilný dizajn, scénografiu, po interiérový dizajn a architektúru. Jednotiacim prvkom je záujem o priestor v akejkoľvek podobe a kontextoch: priestor krajiny, krajina v priestore, priestor v architektúre, divadelný priestor, priestor definovaný telo, priestor v ploche, osobný alebo verejný priestor, vnútorný alebo vonkajší, vlastný alebo cudzí....

Všetky autorky a autori sú súčasťou ružomberskej umeleckej scény; pochádzajú z tohto mesta alebo tu dlhodobo pôsobia. Sú tým najlepším, čo v Ružomberku máme; svojimi úspechmi prekračujú nielen hranice regiónu, ale aj Slovenska.

Vystavujúce umelkyne a umelci sa zároveň rozhodli venovať jedno svoje dielo do zbierok ako podporu vznikajúcej (zbierkotvornej) galérie.

Výstavu z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Ružomberok.

Vznik výstavnej siene Galéria Rozeta podporilo Mesto Ružomberok.

Špeciálne poďakovanie patrí primátorovi mesta MUDr. Igorovi Čomborovi za podporu projektu galérie a architektonickému ateliéru QuasArch za pomoc pri jej realizácii.

Kurátorkou výstavy je Zuzana Gažíková

Galéria Rozeta, Plavisko 7, Ružomberok je otvorená pre verejnosť v pravidelných otváracích hodinách:

Utorky a štvrtky 13:00 – 17:00

Stredy a piatky 9:00 – 13:00

Viac info na tel.č.: 0944 049 192

https://www.facebook.com/GaleriaRozeta

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia