Čutkovská dolina ponúkne novinku v podobe nového zrubu

Čutkovská dolina ponúkne novinku v podobe nového zrubu

RedakciaAktuality23.2.2024

Tohtoročná zima lesníkom nepraje, pôda bola zamrznutá len pár dní, je mokrá a rozbahnená, čo im sťažuje prácu.

Čutkovskú dolinu netreba Ružomberčanom osobitne predstavovať. Jedna z najkrajších dolín Veľkej Fatry je obľúbeným miestom na ich oddych. Ponúka takmer sedemkilometrovú nenáročnú vychádzku, po trase náučného chodníka Čutkovská dolina známa – neznáma, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi. Nielen preto je lákadlom aj pre návštevníkov z celého Slovenska, nezriedka tam počuť aj cudziu reč.

Otvoriť chcú v lete

Chodník v roku 2016 vybudovali miestni aktivisti na čele so Štefanom Koreňom v spolupráci s Mestskými lesmi Ružomberok, táto spoločnosť aj prispieva na každoročnú údržbu chodníka.

default

Návštevníkov oboznamuje s faunou a flórou doliny, s rôznymi prírodnými zaujímavosťami, ktoré sú na trase. Ponúka travertínový útvar Červená skala, Jelení a Jamišný vodopád, čerstvý vzduch a krásne pohľady na les. Aj vďaka vhodnému obhospodarovaniu a faktu, že tu prevládajú zmiešané porasty a nie vysychajúce smrekové monokultúry je dolina takmer stále zelená a láka návštevníkov po celý rok.

„Chodník a hlavne náučné tabule by si už zaslúžili po rokoch určitú rekonštrukciu, chystáme sa na ňu v spolupráci s aktivistami v tomto roku. V lete chceme už otvoriť aj malé edukačné centrum v doline. Trochu nás zdržala potreba, aby táto zrubová stavba preschla a mohli sme osadiť okná a dvere,“ prezradil plány a novinku Milan Šlávka, riaditeľ Mestských lesov Ružomberok.

Vladimír Neštepný, technik z tejto spoločnosti vysvetlil, na čo bude zrub prerobený z bývalej koniarky slúžiť. „Urobíme z nej edukačné centrum. Slúžiť bude pre verejnosť aj školy. Vzdelávanie urobíme zábavnou formou, návštevníci sa dozvedia informácie o lese, ako ho chrániť, správať sa v ňom, aby ostal zachovaný a slúžil aj ďalším generáciám.“

O les sa treba starať

Dolina poskytuje nielen možnosť rekreácie ale aj hospodárske využitie. Niektorým návštevníkom sa nepáči, keď počujú v lese motorové píly.

„Ľudia hundrú, keď vidia občas naše ťažbové mechanizmy v doline. Ale treba si uvedomiť, že všade naokolo sú porasty, ktoré podliehajú v zmysle zákona obhospodarovacím povinnostiam. Snažíme sa nájsť symbiózu medzi rekreačnou a hospodárskou funkciou lesa v tejto doline,“ povedal Šlávka.

Lesníci sa ťažbové zásahy snažia časovať do turisticky hluchších období, používajú jemnejšie technologické postupy. „Táto zima nám absolútne nepraje, pôda bola len pár dní zamrznutá, je mokrá a rozbahnená.“ Aj vďaka nim je Čutkovská dolina obľúbeným miestom a rekreačným zázemím pre veľa návštevníkov.      

Fotogaléria

   Foto: Štefan Koreň

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia