CykloKorytnička už tri roky slúži amatérskym športovcom

CykloKorytnička už tri roky slúži amatérskym športovcom

RedakciaAktuality17.6.2019

Ružomberská CykloKorytnička uvítala na svojej narodeninovej oslave neveľkú skupinu gratulantov na začiatku svojej trasy pri bývalej zápalkárni v Ružomberku. Jej účastníkov privítal jeden zo strojcov uvedenej myšlienky a realizácie projektu Pavel Scheer. Pripomenul, že cyklotrasa umožnila spojiť Ružomberok s bývalými kúpeľami v Korytnici. Končí pri tamojšom penzióne Svätopluk, ktorý otvorili takisto pred tromi rokmi.

Originalita CykloKorytničky spočíva v trasovaní po ceste bývalej úzkorozchodnej železnice. Popri trati je viacero informačných tabúľ o histórii tunajšej železnice a o krajine okolo, najmä zaujímavosti a tipy na výlety. Trasa železnice a súčasnej CykloKorytničky vedie na hranici dvoch národných parkov – Nízke Tatry a Veľká Fatra a má dĺžku zhruba 23 kilometrov. Jej koniec je priamo v Kúpeľoch Korytnica.

Malí a rovnako aj veľkí cyklisti si môžu na trase urobiť niekoľko zastávok, občerstviť sa a na pamiatku si do svojho cyklozošita, či denníka, odtlačiť pečiatku CykloKorytničky, Pečiatky sú k dispozícii v Informačnom centre v Ružomberku a v gastro prevádzkach na cyklochodníku – na Podsuchej v kolibe Bodega, v Liptovskej Osade v Jánošíkovej kolibe a v cieli trasy v Penzióne Svätopluk v Korytnici. Pričom stačí, aby záujemcovia oslovili obsluhujúci personál a pečiatka im bude poskytnutá.

Podľa slov P. Scheera CykloKorytnička chce motivovať rodiny k aktívnemu oddychu a odhaľovaniu krás dolného Liptova. Leto je ten správny čas, aby dovolenkári osedlali bicykel a spoznali zákutia tohto malebného kraja a možno si tiež založili vlastný cyklo-denník s najazdenými kilometrami, ale aj spomienkami na krásne zážitky na Liptove.

Trasa CykloKorytničky nezačína priamo na stanici, ako pôvodná trasa železničky, ale štartuje v južnej časti Ružomberka, spod Kosova na ulici Šoltésovej.

Text a foto. Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia