Ďalšia epizóda pravidelného seriálu v Liptovskom múzeu

Ďalšia epizóda pravidelného "seriálu" v Liptovskom múzeu

Ján SvrčekAktuality29.2.2024

V utorok (5. marca) sa o 16. hod. v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku uskutoční ďalšia prednáška v rámci cyklu Príbeh nášho múzea, tentoraz s názvom Čajový večierok, alebo obradné pitie?

"V rámci tohto cyklu sa snažíme propagovať predmety, alebo zbierky, ktoré máme vystavené v našom múzeu. Je to vlastne princíp našej práce," rozhovorila sa archeologička Simona Sliacka, ktorá má na starosti najnovší príbeh. "Ide o pokračovanie v propagácii archeologických nálezísk. Už sme mali Bešeňovú, Liptovské Sliače i okolie Ružomberka. Teraz sú to nádoby a predmety z Liptovskej Ondrašovej. Ide o veľmi peknú a hodnotnú kolekciu bronzových nádob. Taký veľký počet sa ich bežne nenachádza."

Už samotný názov prezentácie je veľmi výstižný. "Ešte v eneolite som riešila rituálne pite. Archeologické výskumy potvrdili, že celé toto obdobie je súčasťou jedného kultúrneho celku, ktorý vyústil do pitných rituálov. V Európe to všetko začalo v dobe kamennej a pokračovalo v dobe bronzovej. Tam sa už rituály posunuli trochu na inú úroveň, keď hlinené nádoby nahrádzajú bronzové."

Projekt Čajový večierok, alebo obradné pitie? ešte zavíta aj 6. marca do Čierneho orla v Liptovskom Mikuláši a 7. marca do Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku a vždy so začiatkom o 16. hod.

Foto: Liptovské múzeum

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia