Ďalšia kapitola z minulosti Liptova

Ďalšia kapitola z minulosti Liptova

Ján SvrčekAktuality1.2.2024

Liptovské múzeum vo svojej sídelnej budove v Ružomberku na utorok (6. februára) o 16. hod. pripravuje ďalšiu prednášku z cyklu Príbeh nášho múzea s názvom Po stopách liptovských popravísk.

"Je to výstup z môjho dlhodobejšiého výskumu, v ktorom sa venujem mapovaniu popravných miest v regióne Liptova," povedal na úvod pre náš portál autor chystanej prednášky Miroslav Nemec. "Prítomným predstavím miesta, ktoré sa mi zatiaľ podarilo identifikovať. Tiež verejnosti priblížim konkrétne prípady zo súdnej praxe a z popráv. Takisto pôjde aj o príbehy, ktoré sa týkajú vzniku popravísk. Nebude to však len nejaké suché geografické rozprávanie, no ako som spomenul aj niekoľko rôznych príbehov."

Kurátora a etnológa Liptovského múzea sme sa pri tejto príležitosti spýtali, prečo si vybral túto tému. "Ja sa už nejaký čas venujem dejinám kriminalistiky a súdnictva. Takže to prišlo viac - menej prirodzene, keď si človek prechádzal rôzne súdne spisy. Tam boli aj informácie o popravách. Nuž a zaujímalo ma, kde sa to mohlo odohrávať," odpovedal na našu otázku Miroslav Nemec.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia