Ďalšia publikácia I. Zuskinovej z monografickej edície

Ďalšia publikácia I. Zuskinovej z monografickej edície

RedakciaAktuality12.4.2023

Zajtra (13. apríla) o 14. hod. bude v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku, ktoré je expozíciou Liptovského múzea, slávnostne uvedená do života kniha Ivety Zuskinovej Liptov – Kuchyňa starých materí.

Celkove je to už moja asi dvadsiata publikácia a šiesta monografia o našom Liptove a jeho tradíciách a ľudovej kultúre,“ rozhovorila sa stále veľmi činorodá autorka, známa etnologička a svojho času aj riaditeľka Liptovského múzea.

Hoci z názvu by sa zdalo, že pôjde o klasickú „kuchárku“, nie je to tak. „Samozrejme, ani recepty nechýbajú, ale ten pohľad na tradície je oveľa širší. Čitateľ dostane kopec informácií aj o tom ako ľudia v minulosti jedli, aké boli zaužívané pravidlá stolovania, ktoré sa prísne dodržiavali. Vždy prednosť mali muži, živitelia rodín, ktorí chodili do roboty. Takže za stolom sedával otec rodiny, či gazda. Deťom, ktoré tiež nemohli byť hladné, patrili miesta na stolčekoch a na ľavici pri peci. Nuž a čo zostalo, keďže jedla nebolo veľa, si zobrali ženy,“ priblížila čo – to zo svojej publikácie I. Zuskinová.

Naša historička tiež odkrýva, že predchádzajúce generácie mali v tomto smere aj kopec iných povinností, nielen si pokrm pripraviť, uvariť. „Ľudia museli dopestovať úrodu a vychovať zvieratá. Všetko spracovať, uložiť, prípadne zakonzervovať, aby od jednej jesene až do budúcej úrody, alebo zabíjačky, boli zabezpečení.“

Nový knižný titul, o ktorého dizajn sa opäť postarala Zuskinovej dvorná výtvarníčka Libuša Vyšná, má 208 strán, pričom posledná kapitola nesie názov Dedičstvo chutí a vôní. „Je veľmi dôležité uchovať potraviny, ktoré živili našich predkov aj pre budúce generácie. Či ide o jahňacie mäso, zemiaky, alebo kapustu. Do knihy sa dostal aj recept na starodávne černovské pirohy,“ pripojila Iveta Zuskinová, ktorá svoje dielo chce neskôr pokrstiť aj v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia