V priestoroch hematologicko-transfúzneho oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku prebiehala v stredu v dopoludňajších hodinách akcia pod názvom Mikulášska kvapka krvi. Tohto ročníka sa zúčastnilo spolu 30 darcov, pričom sa medzi nimi nachádzali aj takí, ktorí sa krv rozhodli darovať vôbec prvýkrát.
Slovenský olympionik ako prekvapenie pre darcov
Prvodarcov, ale aj pravidelných darcov prišiel podporiť významný slovenský športovec Matej Tóth. Aj keď on sám darovať krv tentokrát nemohol, vyhlásil, že keď sa jeho športová kariéra bude chýliť ku koncu, stane sa aj on čo najpravidelnejším darcom. „Uvedomujem si, aká je krv vzácna tekutina a ako veľmi môže pomôcť. Aj keď našťastie máme veľa poctivých darcov, ešte je veľa potencionálnych, ktorých treba oslovovať. Aj vďaka tejto kampani, ako tu máme dnes, dokážeme prilákať ľudí aby si to vyskúšali a zistili, že to naozaj nie je nič strašné. Naopak, je to skvelý pocit ak si človek uvedomí, že polhodinou alebo hodinou, ktorú tu strávi, možno niekomu zachráni život,“ povedal Matej Tóth. Darovanie krvi však pre neho nie je žiadnou novinkou a už ako vrcholový športovec sa tejto záslužnej činnosti niekoľkokrát zúčastnil.
Každá kvapka je vzácna
Darovať krv môžu všetci zdraví ľudia, ktorí dovŕšili vek 18 rokov. Určité obmedzenia sa však týkajú napríklad hmotnosti. Záujemkyne o darcovstvo, ktoré síce dovŕšili vekovú hranicu, ale ich váha je pod 50 kilogramov, nemôžu darovať krv. Obmedzenie platí aj pre dobrovoľných darcov, ktorí nemôžu darovať krv napríklad kvôli infekčným ochoreniam alebo iným záležitostiam. „Ceníme si každého, kto príde darovať krv, ale my mu vysvetlíme či to je v jeho prípade je možné alebo nie. V rámci vyšetrenia darcov vždy robíme niekoľko základných odberov. Jedným z nich je aj vyšetrenie krvného obrazu, na základe ktorého zisťujeme, či darca spĺňa normu. S každým darcom navyše robíme rozhovor, v ktorom darca odpovedá na otázky z dotazníka. Tie sú cielené tak, že z nich vieme s veľkou pravdepodobnosťou určiť, či je človek vhodný alebo nevhodný ako darca,“ vysvetlil doktor Miroslav Tupý.
Pri jednom odbere sa človeku vždy vezme 400, plus mínus 50 mililitrov krvi. Muži pritom môžu darovať krv štyrikrát a ženy trikrát do roka. Jeden z darcov, Karol nám prezradil, že bol tento rok darovať krv už druhýkrát. „Podľa môjho názoru je to veľmi potrebné. Pokiaľ má niekto pri úraze alebo nejakej chorobe väčšiu stratu krvi, týmto spôsobom stúpa jeho nádej na záchranu života,“ uviedol.
Podľa doktora Tupého je krv mimoriadne dôležitá a preto je rovnako dôležitý aj každý dobrovoľný darca. „Väčšia operácia alebo nejaká onkologická liečba môže byť zahájená, len ak je pre dotyčného pacienta pripravená krv. Čo sa týka počtu darcov, ktorých nemocnica potrebuje, všetko závisí od situácie, operácií a pacientov. U nás v nemocnici je to okolo 4500-5000 transfúznych jednotiek alebo darcov ročne,“ priblížil. Ako ďalej tvrdí, koľko darcov potrebujú, toľko zatiaľ aj majú. Problém podľa jeho názoru spočíva v tom, že nemocnica nie je prepojená na národnú transfúznu službu, kde by nadbytok, ktorý dokážu vo Vojenskej nemocnici pripraviť, mohol byť použitý.
Krv môžete darovať v určené dni počas celého roka
Klasické bežné odbery sa v Ružomberku robia každý týždeň v utorky a štvrtky. Okrem toho sa snažia v nemocnici organizovať aj mimoriadne odbery podľa aktuálneho nedostatku určitej krvnej skupiny. Darcovia sú na tieto odbery pozvaní a ak im to umožní zamestnávateľ, často sú ochotní prísť. Aktuálne v nemocnici chýbajú najmä negatívne skupiny krvi ako 0 negatív a tiež AB negatív.
(foto: AM)
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia