Darovaním krvi dáva človek trojitý dar

Darovaním krvi dáva človek trojitý dar

RedakciaAktuality15.6.2020

„Až 80% populácie môže darovať krv. Ale iba 5-6% populácie krv daruje a táto skupina ľudí si zaslúži špeciálne poďakovanie,“ povedal prednosta Ústavu klinickej hematológie a transfuziológie Juraj Mitura.

Hoci počas trvania koronakrízy museli prijať viaceré obmedzenia, darcov objednávali na presný čas a nemohli byť viac ako štyria darcovia v čakárni, dnes sa situácia vracia späť do normálu. Stále však platí, že krv dávajú na 14 dní do karantény.

Hrdinovia, ktorí sú vzácni

„Darcovia krvi sú skutoční hrdinovia, lebo sú vzácni a zaslúžia si poďakovanie nielen na Svetový deň darcov krvi,“ uviedol Mitura.

„Človek, ktorý daruje krv daruje svoj orgán. Je to rovnaké, ako keby ste sestre, alebo bratovi dali obličku. To sa však dá len raz za život, pričom krv môžete darovať aj stokrát,“ vysvetľuje Mitura.

Každý, kto príde darovať, dáva podľa neho trojitý dar, pretože krv sa spracováva na tri produkty.

„Plazma môže čakať až tri roky na svojho príjemcu. Červené krvinky, znovu prefiltrované a dané do výživného roztoku, môžu čakať 40 dní na svojho príjemcu. A krvné doštičky ako tretí druh daru – 7 dní,“ dodáva.

Letná kvapka krvi bude mať pokračovanie

Svetový deň darcov krvi upriamuje pozornosť na tých, ktorí pravidelným darovaním zachraňujú životy iných. Aj preto už po druhýkrát OZ Ružomberčan a Klinika hematológie a transfuziológie ÚVN SNP Ružomberok – FN organizujú výzvu „Letná kvapka krvi“. Stať sa dobrovoľným darcom môžete aj vy. Letná kvapka krvi sa uskutoční na Klinike hematológie a transfuziológie ÚVN SNP Ružomberok – FN v piatok 26. júna 2020 od 7.00 hod do 11.00 hod. O výzve sa dočítate aj na internetovej stránke OZ Ružomberčan.

Svetový deň darcov krvi si pripomíname od roku 2004. V tento deň sa v roku 1968 narodil Karl Landsteiner - lekár a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu za určenie systému štyroch krvných skupín.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia