Darovať krv prišiel aj Mikuláš

Darovať krv prišiel aj Mikuláš

RedakciaAktuality6.12.2019

Ako uviedla Lenka Popelková z kliniky hematológie a transfuziológie, mikulášska kvapka je zameraná nielen na darcov, ktorí trvalo darujú počas celého roka, ale týmto spôsobom sa zviditeľňujú aj pre prvodarcov. „Krv pritom potrebujeme počas celého roka a závisí to od operácií v nemocnici, pričom pri autonehodách sa potreba krvi zvyšuje,“ ozrejmuje Popelková.

Mikuláš mal z darovania nefalšovanú radosť

Po piaty krát prišiel darovať krv Mikuláš v dievčenskom prevedení, ktorú v civile volajú Miriam. „Rozhodla som sa opäť prísť a mám z toho obrovskú radosť. Som v mikulášskom oblečení, pretože som chcela navodiť tú pravú atmosféru a takto zavítam aj do viacerých domov po rodine. Tiež by som chcela navštíviť aj detské oddelenie a poprípade aj detský domov,“ prezrádza s nefalšovanou radosťou v očiach.

Pán Miroslav daroval krv už šiestykrát

Otužovanie vymenili za darovanie krvi

Asi 10 ľadových medveďov prišlo darovať najvzácnejšiu tekutinu, pričom pokračovať v tradičnom otužovaní budú už v nedeľu. Bežne v tomto počasí zdolávajú ľadovú vodu na Motyčkách a tento rok sa chystajú ešte aj Oravskú priehradu. Miroslav, ktorý sa s nami porozprával hneď, ako mu dotiekla posledná kvapka, prezrádza, že krv daruje už šiestykrát. „Otužujem pritom už šiesty rok, čiže som dlhodobejší otužilec ako darca,“ priznáva.

Zlatí darcovia krvi

Jubilejný 40-ty krát prišla darovať krv aj Iveta, ktorej kroky vedú na oddelenie hematológie a transfuziológie pravidelne každé 4 mesiace. „Živo si spomínam aj na svoje prvé darovanie krvi, ktoré bolo s podporou dobrého tímu, pretože sme boli partia ôsmych ľudí. Priviedol ma k tomu môj manžel, ktorý má už 65 odberov a dnes sme obidvaja zlatí darcovia krvi,“ zakončuje Iveta.

Aj Mikuláš prišiel darovať krv. V pozadí jubilejná darkyňa, pani Iveta.

Darovať krv môžete prísť pravidelne v utorok a vo štvrtok od 7.00 do 10.00, ale robia sa aj špeciálne odbery v prípade, že nejaké krvné skupiny chýbajú. Vtedy darcom priamo zavolajú a pozývajú ich na odber.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia