Darujte knihu a potešte deti na Vianoce

Darujte knihu a potešte deti na Vianoce

RedakciaAktuality21.11.2018

Vianočný čas je obdobím, počas ktorého akoby intenzívnejšie vnímame potreby druhých a naša túžba urobiť šťastných aj ľudí okolo nás prudko rastie. Projekt pod názvom Daruj knihu sa tiež môže stať dobrým nástrojom na to aby sme okolo seba šírili dobro a radosť.

Projekt Daruj knihu je určený pre všetkých ľudí, ktorí chcú v predvianočnom čase anonymne pomôcť deťom zo sociálne slabšieho prostredia. Deti z detských domovov a diagnostických centier si vyberú knihu, označia ju záložkou so svojím menom a dôvodom, prečo chcú konkrétnu knihu dostať ako darček pod vianočný stromček. Zoznam so želaniami detských kníh je následne rozdelený medzi kníhkupectvá, ktoré sa do projektu zapoja. Na Liptove sú to tri kníhkupectvá Tranoscius - v Ružomberku na Salvovej ulici, v Liptovskom Mikuláši a v Liptovskom Hrádku. Vianočné knižné darčeky, ktoré deťom zakúpia anonymní darcovia, členovia Občianskeho združenia Lokál a Komunitnej nadácie Liptov tesne pred štedrým dňom zozbierajú a odovzdajú svojim novým majiteľom. „Môžeme povedať, že zatiaľ žiadny iný projekt nemal tak veľký pozitívny dopad na náš región, ako práve projekt Daruj knihu. Každý deň stretnete v kníhkupectve človeka, ktorý sa rozhodol urobiť dobrý skutok a kúpou knihy potešiť deti zo sociálne slabšieho prostredia. Ľudia nechávajú v knihách deťom pozitívne a motivačné odkazy a tým sami prispievajú k napĺňaniu posolstva pomoci druhým,“ priblížila myšlienku projektu jedna z organizátoriek, Kvetka Legerská.

Projekt s nádherným úmyslom získal v roku 2017 aj ocenenie ako najlepší dobrovoľnícky projekt Žilinského samosprávneho kraja. Očakávania organizátorov v minulom roku milo prekvapil aj celkový počet darovaných kníh v počte 150. Aj počas tohtoročného predvianočného obdobia bude projekt trvať od 22. novembra až do chvíle, kým sa nevypredá aj posledná kniha. Organizátori však predpokladajú, že knihy by mohli začať distribuovať okolo 13. decembra.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia