Darujte v predvianočnom období krv

Darujte v predvianočnom období krv

RedakciaAktuality1.12.2020

Počas pandémie prichádza darovať krv menej prvodarcov. „Vysokoškolskí študenti, ako podstatná časť darcov, má dištančné štúdium a sú doma. Keďže nemocnice postupne červeneli a každý sa vyhýbal tomuto prostrediu, veľmi výrazne až dramaticky pokleslo darovanie krvi. V súčasnosti sa to postupne upravilo aspoň do polovičných parametrov. No potreba krvi sa nemení z objektívnych príčin,“ vysvetľuje prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie Juraj Mitura. Ilustruje to pritom na príkladoch, kedy krv akútne potrebujú, ako napríklad plánované operácie, či autohavárie. „Nik nezmení ani počty onkologických pacientov, ktorí sa rozkrvácajú, a takisto nik nezmení počty ľudí, ktorí sú na internom oddelení v súvislosti s krvácaním, ale napríklad aj na detskom oddelení. Čiže spotreba a potreba je stále rovnaká,“ vysvetľuje.

Zimná kvapka krvi by mohla pritiahnuť aj prvodarcov

Preto sú podľa jeho slov aj dnes vďační za každého človeka i organizátora, ktorí podporí darovanie krvi. OZ Ružomberčan organizuje aj letnú kvapku krvi, z ktorej sme vám priniesli reportáž TU.

„Tieto organizované akcie sú úžasné v tom, že za normálnych okolností si ľudia zvyknú na pravidelné darcovstvo. Do systému pravidelných darcov krvi je dobré dotiahnuť nových, mladých ľudí, pre ktorých sú organizované akcie kvapkiek krvi ideálne. Znamená to presvedčiť ich, aby vstúpili do systému. A toto je možno pre darcovstvo to najdôležitejšie,“ uvádza Mitura.

Podľa jeho slov organizované akcie na chvíľu navýšia množstvo darovanej krvi, a tú potom aj ďalej využijú. „Sme preto vďační aj prvodarcom a tiež tým, ktorí ich k nám dostanú. A nielen im. Takéto akcie motivujú aj tých, ktorí na darovanie možno pozabudli a dlhšie tu neboli,“ dodáva Mitura.

Trojitý dar

Podľa jeho slov sa zabúda sa na to, že ten kto dáva krv, dáva tri dary, pretože jednu jednotku, ktorú darujeme, rozdelia na tri. A to plazmu, červené krvinky a krvné doštičky.

Človek, ktorý príde darovať krv, nedáva imaginárnu tekutinu, ale dáva tkanivo. A to je orgán v tekutom stave. Preto nie je rozdiel medzi darovaním obličky a medzi darovaním krvi. Avšak darovať obličku môžete raz za život, ale krv aj stokrát. Podstata sa nemení, pretože darujem časť svojho orgánu,“ vysvetľuje Mitura.

Ako ďalej podotýka, krv môže darovať až 80% populácie, pravidelne pritom daruje len 6%. Pozývame vás preto zvýšiť percento darcov už 14. decembra od 7.00 do 11.00.

Na odber je potrebné sa vopred nahlásiť na telefónnom čísle 044/4382401.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia