Dedina roka 2021. Bude sa titulom pýšiť dedina z ružomberského okresu?

Dedina roka 2021. Bude sa titulom pýšiť dedina z ružomberského okresu?

RedakciaAktuality24.4.2021

Bude Dedinou roka 2021 niektorá z ružomberského okresu? Podnet na prihlásenie môže dať ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky, proces prihlásenia je už na starostovi. Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2021. Okrem finančných a vecných výhier od generálneho partnera, vyhlasovateľov a partnerov súťaže, súperia obce aj o možnosť reprezentovať Slovensko na európskej úrovni.

Súťaž sa prvýkrát uskutočnila v roku 2001. Odvtedy je vyhlasovaná v dvojročných intervaloch. „Súťaž sa zameriava na prezentáciu dosiahnutých výsledkov v oblasti starostlivosti o vidiek, konkurencieschopnosti, výnimočnosti a schopnosti slovenských dedín prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie. Prezentuje úspechy, výnimočnosť slovenskej dediny a tvorivej práce jej predstaviteľov a obyvateľov na rozvoji ich domova a povzbudzuje ich do ďalších aktivít,“ uvádza oficiálna stránka súťaže. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska.

Krojový sprievod v Liptovských Sliačoch.

Obciam z ružomberského okresu sa doposiaľ nepodarilo vystúpiť na pomyselný stupeň víťazov. Avšak obce Liptovské Sliače a Lúčky uspeli v čiastkových kategóriách. V roku 2003 V kategórii „Dedina ako klenotnica“ získali Liptovské Sliače ocenenie „Za výnimočné prístupy k zachovávaniu klenotnice ľudovej kultúry a rozvoj regionálneho povedomia u mladej generácie“ A v roku 2015 uspeli Lúčky taktiež v kategórii „Dedina ako klenotnica“ a získali ocenenie „Za udržiavanie a rozvíjanie nehmotného kultúrneho dedičstva s dôrazom na autenticitu tradičnej ľudovej kultúry a odkaz budúcim generáciám“

Víťaz súťaže Dedina roka postupuje do súťaže o Európsku cenu obnovy dediny a prezentuje Slovenskú republiku na európskej úrovni.

Text: Stanislava Bruk

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia