Dejiny ružomberského športu v reprezentatívnej publikácii

Dejiny ružomberského športu v reprezentatívnej publikácii

RedakciaAktuality8.9.2022

Kniha, aká ešte nebola. Jedinečná publikácia Františka Diana Z histórie športu v Ružomberku, mapuje všetko, čo sa v centre dolného Liptova udialo predovšetkým po roku 1918, od vzniku Československej republiky. Autor sa na základe získaných informácií, stručne vrátil ešte aj pred spomínaný dejinným medzník. V 150 – stranovej knižke nájdu čitatelia tiež vyše 150 dobých a aktuálnych fotografií.

Smelo možno povedať, že ide o unikátny športový dejepis, ktorý nenásilnou formou nás vťahuje i do úplných koreňov jednotlivých odvetví.

Je to prierez tridsiatich ôsmich športov. Niektoré vyryli väčšiu, ďalšie menšiu brázdu. Sú také, čo prežili, no mnohé už zanikli. Osobitná kapitola je venovaná záujmovým združeniam a spolkom, ďalšia športom, ktoré, ako autor píše, sa zjavili len ako kométa a za chvíľu zanikli. Bokom nezostali ani naše mestské časti – Biely Potok, Černová a Hrboltová.

V tom čase som v Ružomberskom hlase už mal viacero materiálov z dejín športu v našom meste. Jeden kolega len tak nadhodil, či nemienim dať dokopy aj celú ružomberskú športovú históriu. To bol ´chrobáčik´, ktorý mi začal vŕtať v hlave. Časom sa zozbierané informácie čoraz viac nabaľovali, až sa človek odhodlal ísť do takéhoto projektu. Kniha je vyústením zhruba desaťročného úsilia, keď som sa zvlášť zameral na nosné športy,“ objasňoval svoje pohnútky spolupracovník nášho portálu, dlhoročný pedagóg, bývalý riaditeľ ružomberského gymnázia, tiež niekdajší brankár a čestný občan mesta Ružomberok František Dian (roč. nar. 1942).

Dejepis športu na svet prišiel v Tlačiarni Ján Šindléry – TESFO Ružomberok. „Áno, je to príjemný pocit. Najdôležitejšie ale bude, ako knihu prijmú ľudia, ako oni zareagujú. Asi najťažšie bolo dlhé čakanie na jej vydanie. Preto som veľmi rád, že sa našli aj financie a publikácia je vonku,“ dodal F. Dian, ktorý dlhodobo sa venuje histórii Ružomberka a už bol aj spoluautorom knižky 80 rokov basketbalu v Ružomberku (vyšla v roku 2018), keď napísal jej podstatnú časť a dvomi kapitolami prispel tiež do Storočnice ružomberského futbalu (2006).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia