Dekan D. Pardel oslavuje päťdesiatku

Dekan D. Pardel oslavuje päťdesiatku

Ján SvrčekAktuality21.1.2024

Dnes na Nedeľu Božieho slova, tak ako to bolo avizované, svätá omša o 9:30 hod. vo farskom rímsko-katolíckom chráme v Ružomberku mala prívlastok ďakovná. Veriaci sa prišli poďakovať Pánu Bohu za dar okrúhleho životného jubilea miestneho dekana Dušana Pardela. Po jej skončení priamo z kostola na faru zamierili členovia vedenie mesta primátor Ľubomír Kubáň, jeho zástupca Róbert Kolár a prednosta mestského úradu Mário Klučka, aby sa takisto pripojili k mnohopočetným gratulantom.

Dušan Pardel, ktorý oslavuje okrúhle päťdesiatku, v úvode svojej homílie uviedol, že ráno, v deň narodenín si pre seba urobil rekapituláciu svojej doterajšej životne púte. Preto sme sa ružomberského duchovného spýtali na jeho doterajšie miľníky. "V prvom rade to bolo moje narodenie. Išlo o ťažký pôrod. Mama mi o tom rozprávala. Ale vďaka Bohu som tu. Ďalej k tým medzníkom patrili ľudia, ktorých mi Pán Boh poslal do cesty. Od kňazov Michala Liptáka a Štefana Komu, už nebohého rodáka z Černovej, cez množstvo ľudí v kňazskom seminári, až po mojich farníkov. Ľudia, ktorých som spoznal, boli asi tým najväčším darom pre mňa," vravel dnešný jubilant.

Dnešná kázeň bola zabalená do jedného veľkého slova, a to vďačnosť. "Spomenul som istého nemeckého básnika, ktorý hovorí: Dal si mi Pane strašne veľa a dajme ešte vďačnosť. Ani mňa v tejto chvíli iné nenapadá, len ďakovať," vysvetľoval D. Pardel.

Oslávenec má za sebou približne pol druha ročnú misiu na čele ružomberského dekanátu. "Vlastné pocity sú veľmi dobré. S mojimi pánmi kaplánmi sa radíme, spolu rozprávame. Zároveň sme vďační, že sme za svoj čas spoznali veľa múdrych ľudí, veriacich. Ružomberok má obrovský potenciál. Keď dáme dokopy naše dary, naše talenty, tak bude kvitnúť."

Súčasný dekan priniesol so sebou tiež nové veci, či aktivity. "Každý človek sa snaží priniesť to, čo zažil, alebo čo považuje za dôležité a potrebné. Avšak bez mojich najbližších spolupracovníkov, pánov kaplánov, by to nešlo. To je sila tímu, našej rodiny na fare. Netajím, skúšame, ako ľudí osloviť. Doba sa takisto posunula, prináša nové výzvy. Snažíme sa ísť ďalej na ceste k Bohu," doložil Dušan Pardel.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia