Deň, ktorý ukončil krviprelievanie v Európe

Deň, ktorý ukončil krviprelievanie v Európe

RedakciaAktuality9.5.2023

Zúčastnili sa ho predstavitelia mesta, štátnej správy, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, politických strán a verejnosť.

„Zišli sme sa tu dnes, aby sme si pripomenuli 8. máj, ktorý je všade na svete pripomienkou Dňa víťazstva nad fašizmom. Uplynulo 78 rokov odo dňa, keď v Európe po rokoch vojnového utrpenia zavládol mier. Neľudský fašistický režim utrpel 8. mája 1945 definitívnu porážku,“ zdôraznil ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. Podľa jeho slov za prostým dátumom v kalendári sa skrýva deň, ktorý ukončil v Európe krviprelievanie, ktoré sa počtom obetí, svojím charakterom a krutosťou zaradilo medzi najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva. Druhá svetová vojna, ktorá sa začala 1. septembra 1939 útokom vojsk nacistického Nemecka na Poľsko, priniesla počas 2 194 dní miliónom ľudí na oboch stranách frontu nevýslovnú bolesť, utrpenie a smrť v rôznych podobách. O svoj život počas nej prišlo viac ako 50 miliónov ľudí.

Ďalej ružomberský primátor zdôraznil, že nežijeme v ľahkých časoch, priamo za našimi hranicami zúri aj teraz vojna. Je preto našou povinnosťou pripomínať si, akú hodnotu má mier, sloboda, akú nevyčísliteľnú hodnotu má ľudský život. Uctením si tejto významnej historickej udalosti zároveň vzdávame česť a poklonu tisícom Slovákom a príslušníkom národností žijúcich na území Slovenska, ktorí sa počas druhej svetovej vojny zapojili do bojov proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom.

„Pripomíname si hrdinstvo nielen československých vojenských jednotiek v zahraničí, v povstaleckej 1. československej armáde na Slovensku a v domácom partizánskom hnutí, ale aj v armádach iných štátov protifašistickej koalície či v hnutiach odporu na území okupovaných krajín. Deň víťazstva nad fašizmom nie iba mementom ukončenia vojny v Európe, ale nekončiace varovanie pred tým, kde až môže zájsť zhubná politická ideológia. Boj proti totalitarizmu a agresii sa neskončil. I dnes v mnohých podobách rezonuje populizmus, manipulácia, propaganda, vzrastá nenávisť a zloba,“ uviedol primátor. Podľa jeho slov odkazom miliónov ľudí, ktorí položili život za mier a slobodu je v prvom rade potreba vzoprieť sa zlu a neprehliadať jeho rozpínanie. Bez toho nemožno budovať spoločnosť postavenú na princípoch demokracie, spravodlivosti, slobody, rešpektu a tolerancie.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia