Deň otvorených dverí tento rok hasiči zrušili

Deň otvorených dverí tento rok hasiči zrušili

RedakciaAktuality4.5.2020

Podujatie, ktoré sa koná každoročne pri príležitosti dňa sv. Floriána patróna všetkých hasičov tento rok z pochopiteľných dôvodov zrušili. „Každoročne sme organizovali v tomto čase dni otvorených dverí pre deti a verejnosť, aby prostredníctvom hovoreného slova zistili, v čom práca hasiča spočíva,“ povedal pre náš portál riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku, Slavko Hreha.

Zamestnanie hasič je z jeho pohľadu náročné hlavne z dôvodu, že profesionál nikdy nevie do čoho ide, a či sa z akcie vráti.

Je to skutočne pestrá práca,“ priznal Hreha.

V Okresnom riaditeľstve hasičského a záchranného zboru Ružomberok pôsobí dvadsaťdva hasičov rozdelených do troch smien. „Už niekoľko rokov nám sľubujú navýšenie stavov. Prijať nových pre nás nie je problém, pretože o túto prácu je záujem,“ priznal Slavko Hreha.

Obmedzenia a nariadenia hlavného hygienika v súvislosti s ochorením COVID-19 dodržiavajú aj zamestnanci Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku. „Samozrejme sa musíme chrániť a na výjazd chodia pracovníci v ochranných pomôckach. Ak by sme prišli do styku s nakazenou osobou, každý z hasičov je zbalený a eskortovaný na miesto v prípade potrebnej karantény,“ prezradil Hreha.

Ružomberskí hasiči v minulom roku zasahovali v 416-tich prípadoch, čo je nárast oproti minulému roku o takmer stovku prípadov. Kým v roku 2015 zasahovali pri 98 dopravných nehodách, v minulom roku to bolo už 152 výjazdov. Tento počet sa oproti roku 2018 navýšil o 41 zásahov.

Okrem hasičov profesionálov pôsobia v okrese Ružomberok aj príslušníci dobrovoľného hasičského zboru.

Kým profesionálni hasiči sú vybavení adekvátnou technikou a majú za sebou rôzne školenia, väčšina dobrovoľníkov v dedinách inklinuje ku členstvu z nadšenia. „Určite funguje aj vzájomná súhra, hlavne pri lesných požiaroch trávnatých porastov, kde je potrebná pomoc viac ľudí – teda dobrovoľníkov,“ dodal Hreha.

V ružomberskom okrese pôsobí 1219 dobrovoľníkov, z toho najviac ich je v Liptovskej Lúžnej, kde sa tejto činnosti venuje 95 obyvateľov, v Liptovských Sliačoch majú 94 dobrovoľných hasičov a v Martinčeku 81.

Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku Slavko Hreha priznal, že v povedomí si každý hasič drží svätého Floriána. Všetkým profesionálom - záchranárom, dobrovoľníkom zaprial všetko dobré, porozumenie v rodine. „A hlavne, aby sa z každého zásahu vrátili živí a zdraví,“ doplnil.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia