Deň s Mondi SCP spojil tri akcie, prilákal stovky ľudí

Deň s Mondi SCP spojil tri akcie, prilákal stovky ľudí

RedakciaAktuality22.6.2024

Tohtoročný Deň s Mondi SCP spojil Deň zmeny, Enviromentálny deň a Deň detí. Tomu zodpovedal aj program, ktorý ponúkol zábavu, poučenie, oddych aj občerstvenie všetkým bezplatne. Okrem tradičných aktivít zameraných na bezpečnosť, životné prostredie a prevenciu zdravia ponúkol aj aktivity zamerané na deti.

Palacinky išli na dračku

„Veľký úspech zožala aj prehliadka závodu, kde naši zamestnanci mali možnosť ukázať svojim rodinám a hlavne deťom, kde pracujú. Jednou zo zastávok exkurzie bol aj náš najnovší papierenský stroj 19. Jedna exkurzia trvala približne hodinu, za celý deň sme ich stihli urobiť jedenásť,“ povedala manažérka enviromentu Marianna Matajová.

Pozvanie využila aj šesťročná Sonička s bratom Adamom, ktorých sprevádzal otec Štefan. V podniku pracuje 17 rokov. „Páčila sa mi ockova robota. Dostala som balóny, mačku a psa, aj nanuk mi chutil,“ s úsmevom povedala Sonička.

Štefan chodí na toto podujatie pravidelne. „Páči sa mi organizácia, vždy sa dozviem niečo nové. Je super, že teraz je to aj pre rodinu, vidia, ako závod funguje.“ Až z Malaciek pricestovala štvorčlenná rodina Denisa. „Pozval nás manželkin brat. Tešíme sa hlavne na atrakcie pre deti.“

O občerstvenie sa postarali zamestnanci hotela Malina na Malinôm Brde. „Pripravili sme približne 1500 porcií gulášu, palaciniek, nechýbala grilovačka, káva, čaj. Najväčší záujem bol o palacinky,“ povedal vedúci hotela Anton Kudla.Pre účastníkov prichystali darčeky, vtáčie búdky, bylinky, ekologické tašky, ktoré si mohli odniesť domov. Nanuky osviežili tento horúci deň.

Pre každého niečo

Deti zaujal kúzelník aj moderátor Jozef Talostan, ale aj hasenie požiaru, tie odvážnejšie vyskúšali simulátor dopravnej nehody, ktorý otočil auto aj s pasažiermi hore kolesami. Potešili ich aj cukrová vata, maľovanie na tvár, tvarované balóny a účesy na počkanie.

Nechýbala spoločná aktivita s Ústrednou vojenskou nemocnicou a to darovanie krvi, prišlo 20 darcov. O program sa postarali hasiči a zdravotníci zo spoločnosti Safirs, ktorý ukázali deťom okrem ich práce aj hasičské auto a sanitku. Tie odvážnejšie si vyskúšali hasenie požiaru. Aktivity zamerané na prevenciu zdravia zastrešili pracovníci Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Poučenie ponúkal ornitológ Miroslav Saniga, Národné lesnícke centrum, ručná výroba papiera, chemické pokusy.

Špecialista na čistenie vôd Ľudovít Švihorík mal pripravenú expozíciu zameranú na odpady, ktoré vznikajú v rámci výroby v závode. Na jeho stole boli nádoby s tekutinami rôznych farieb. „Ľudia sa pýtajú, či to je koštovka vína. Sú sklamaní, keď sa dozvedia, že ide o vodu z Váhu, ktorá sa mieša s tou, ktorú vyprodukuje závod. Na konci vzoriek bola čistá voda, ktorú odobrali päť kilometrov od čistiarne odpadových vôd v Hrboltovej.

„Zároveň sme využili tento deň a pozvali sme k nám aj primátora mesta, predstaviteľov mestského úradu a starostov okolitých obcí za účelom prehliadky existujúceho kotla na biomasu a prerokovania jeho aktuálneho stavu,“ povedala špecialistka na ľudské zdroje Lenka Štúrová.

„Počasie je geniálne, trochu šarapaty nám urobil futbal s Ukrajinou. Aj preto je tu teraz viac žien a detí,“ povedal Ľuboš Uhliar, riaditeľ Centra zákazníckeho servisu.  Akcia sa aj vďaka peknému, až tropickému počasiu vydarila, prišlo vyše tisíc účastníkov.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia