Deň Zeme 2023: Obce pripravujú jarné upratovanie

Deň Zeme 2023: Obce pripravujú jarné upratovanie

RedakciaAktuality21.4.2023

Tento deň vznikol v roku 1970 ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Cieľom Dňa zeme je, aby sme si pripomenuli našu závislosť od zdrojov, ktoré nám Zem dáva, a uvedomili si, že nie sú nevyčerpateľné.

Motto v roku 2023 znie „Investujte do našej planéty“. Je potrebné, aby sme si uvedomili, že každý z nás je zodpovedný za záchranu ľudstva pred klimatickou krízou. Každý z nás môže prispieť k tomu, aby bola Zem čistejšia, krajšia a zdravšia. Medzinárodná platforma Earth Day vyzýva na obmedzenie používania plastov, šetrenie vodou, kúpu lokálnych potravín, používanie prírodných hnojív, či zapojenie sa do dobrovoľníckych činností. Každoročne sa do aktivít, ktoré sa konajú pri tejto príležitosti zapája množstvo ľudí. Okolie Ružomberka nebude ani tento rok výnimkou. Obce a združenia pripravujú brigády, prednášky, či rôzne iné tematické podujatia.

Ekologický deň v múzeu – 21.4.2023 o 9.00, Liptovské múzeum v Ružomberku

Podujatie sa skladá z prehliadky prírodovednej expozície, rozprávania a praktických ukážok tvorivých dielní zameraných na recykláciu odpadového materiálu.

Jarné upratovanie – 22.4.2023 o 8:00, obec Hubová

Obec Hubová, Dobrovoľný hasičský zbor Hubová, Turistický klub Tramp Hubová, TJ Poľana Hubová a Jednota dôchodcov Slovenska Hubová Vás pozývajú na Jarné upratovanie obce Hubová. Po skončení upratovania bude o 13:00 pre všetkých zúčastnených na futbalovom ihrisku v Hubovej pripravený guláš.

Deň Zeme 2023 – 22.4.2023 o 8.30, obec Stankovany

Dobrovoľný hasičský zbor Stankovany opäť po roku organizuje jarné upratovanie, a teda vyčistenie verejných priestranstiev, potokov, brehov Váhu a okolitej prírody od rôznych odpadkov.

Zraz dobrovoľníkov bude o 08:30 hod. pred Obecným úradom v Stankovanoch.

Vrecia na separovaný zber a rukavice vám poskytne obec Stankovany.

Jarné upratovanie: Čisté Baničné – 22.4.2023 o 9.00, Houdeková ulica

Zraz dobrovoľníkov: o 09:00 pre obchodom Milk Agro na Houdekovej ulici v Ružomberku. Po skončení cca o 12:00 sa bude pre zúčastnených podávať guláš.

Upratovanie chotára – 22.4.2023 o 9.00, Potočná ulica v Hrboltovej

Zraz dobrovoľníkov: o 09:00 na autobusovej zastávke na Potočnej ulici v Hrboltovej

Prineste si len dobrú náladu a chuť do práce. Zabezpečené budú vrecia na odpad, gumené rukavice a pitný režim.

Deň Zeme 2023: Čistíme Revúcku dolinu - 22.4.2023 o 9.00, Areál oddychu Biely Potok

OPK Liptov, Centrum Belanov a Výbor MsČ Biely Potok Vás pozývajú na brigádu pri príležitosti Dňa Zeme, počas ktorej budeme čistiť Revúcku dolinu. Dobrovoľníci, ako po minulé roky aj teraz, budú zbierať odpad v okolí cyklotrasy Ružomberok – Podsuchá, v Trlenskej doline, v okolí rieky Revúca, v Jaziercoch, v Podsuchej a vo Vlkolínci. Zraz dobrovoľníkov bude o 09:00 hod. pred Areálom oddychu v Bielom Potoku, kde sa rozdelia úseky a aj pracovné pomôcky. Občerstvenie bude zabezpečené.

Jarné upratovanie v Černovej: 22. 4. 2023 o 9.00, Zraz je na školskom dvore

Každý kto chce prispieť k lepšiemu a krajšiemu životu v Černovej, môže tak urobiť na jarnom upratovaní v Černovej. Treba si so sebou priniesť pracovné náradie, po robote bude občerstvenie. Jarné upratovanie je tradičná akcia, takto „spoločnými rukami“ budú čistiť dobrovoľníci Černovú už 9.krát. Vítaný je každý, kto chce prispieť k lepšiemu a krajšiemu životu v Černovej nielen rečami ale aj rukami.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia