Deň zmeny venovali bezpečnosti, zdraviu a životnému prostrediu

Deň zmeny venovali bezpečnosti, zdraviu a životnému prostrediu

RedakciaAktuality30.5.2023

Podujatie s názvom Deň zmeny zorganizovali v rámci Skupiny Mondi prvýkrát už v roku 2009. Odvtedy sa všetky závody Mondi vo svete venujú počas tohto dňa rôznym aktivitám zameraným na bezpečnosť, zdravie a životné prostredie.

Venovali sa svojmu zdraviu

Papierne v rámci zdravia pripravili aktivity z oblasti diagnostiky, poradenstva a relaxácie tela i ducha. K dispozícii bol odborný personál zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ALMA štúdia a Sociálnej poisťovne.

„Záujemcovia si mohli dať vyšetriť zrak, prehliadnuť kožu a znamienka, zmerať krvný tlak, cholesterol a ďalšie telesné hodnoty, využiť dentálne poradenstvo a iné,“ opísala možnosti Dominika Ošková, špecialistka komunikácie z Ľudských zdrojov.

Veľký záujem bol aj o muzikoterapiu. Vyskúšala ju aj Martina Tarcalová, ktorá je v spoločnosti zatiaľ krátko, a bola to jej premiéra na Dni zmeny. „S kolegyňami sme si boli vyskúšať túto formu uvoľnenia tela a mysle. Vyskúšali sme si aj podanie prvej pomoci. Odporúčam to každému, aby zistil, aký tlak treba vyvinúť pri masáži srdca.“

Zastavila sa aj pri stanovisku Športová výzva, kde si zamestnanci zahlásia svoj športový záväzok, na jeho splnenie majú rok. Ak sa im to podarí, dostanú darček.

„Ako výzvu som si stanovila cykloturistiku, chcem vyjsť na Vrchvarta, sedlo v Chočských vrchoch,“ dodala Martina Tarcalová.

Podujatia sa pravidelne zúčastňuje aj tím z oddelenia transfuziológie ÚVN. Kto chcel, mohol darovať krv. „Naša prítomnosť je forma vďaky z našej strany, pretože bezkonkurenčne najväčší klub darcov je z papierní,“ povedal Juraj Mitura, prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie ÚVN.

Kto mal odvahu, mohol sa na svet pozrieť z výšky z viac ako 20 metrov prostredníctvom vysokozdvižnej plošiny závodných hasičov.

Váh už nepení a nezapácha

Časť Dňa zmeny bola už tradične venovaná problematike životného prostredia. „Tohoročný Deň Zmeny venujeme rieke Váh na základe odkazu Svetového dňa vody – Buď zmenou, ktorú chceš vidieť. Na fotografiách sme prezentovali rieku Váh, ako to vyzeralo pred 40 rokmi a kde sme sa posunuli teraz. Dnes už nie je vidieť zapenený a zapáchajúci Váh. V súčasnosti je rieka životaschopná, dokonca zaradená do siete európsky významných území - Natura 2000. Aj to je výsledok našich opatrení,“ povedala Marianna Matajová, manažérka Životného prostredia Mondi SCP.

Jej slová potvrdil Miroslav Zontág, bývalý hospodár miestneho rybárskeho zväzu. „Váh po Žilinu bol najznečistenejšou riekou na Slovensku a úsek pod Ružomberkom bol kritický, tam ryby takmer nežili. Mondi SCP investovalo do ekologizácie výroby, čistiarne odpadových vôd a dnes sa do Váhu vrátili pôvodné druhy rýb. Neresia sa tu hlavátky, pstruhy a aj podustvy. V centre Ružomberka máme významné neresisko rýb, čo je slovenský unikát.“

Jozef Kojdiak pracuje na IT oddelení 20 rokov, Dňa zmeny sa zúčastňuje každý rok. „Je to výborná akcia. Tešíme sa na súťaže a stretnutie s ľuďmi.“

Pravidelným účastníkom býva aj Stanislav Rázga, ktorý pracuje v podniku ako prevádzkový zámočník 42 rokov. Aj on bol spokojný. „Vlani sme prešli všetky stanoviská, uvidíme, koľko toho stihneme teraz.“

Vedenie papierní myslelo aj na deti zamestnancov, ktoré sa mohli zapojiť do súťaže s názvom Bezpečnosť očami detí. Ich úlohou bol nakresliť, čo pre nich a ich rodinu znamená pojem bezpečne doma alebo bezpečne v práci. Účastníci Dňa zmeny odovzdávali obrázkom hlasy, autori tých s najvyšším počtom dostali lístky do kina.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia