Denník N: Korytár riešil Fiľa a papierne s Kočnerom

Denník N: Korytár riešil Fiľa a papierne s Kočnerom

RedakciaAktuality11.2.2020

Po Hospodárskych novinách aj Denník N potvrdzuje komunikáciu Pavla Korytára cez aplikáciu Threema s Mariánom Kočnerom. Ten momentálne čelí súdnemu procesu za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, vyplavila ďalšie správy trnavského advokáta Pavla Korytára.

Korytárove praktiky

Tohto Ružomberčania poznajú ako zástupcu občianskeho združenia Ružomberský papier (predtým Eco-Papier), ktoré sa už roky neúspešne snaží presvedčiť súdy o svojom údajnom nároku na podiel z ružomberských papierní. V Ružomberskom papieri Korytár spojil svoje sily s mečiarovským šéfom Fondu národného majetku Štefanom Gavorníkom.

„Ahoj. Mám nejaké nápady k Mondi. Dajme stretko.“ Takúto správu dostal začiatkom roka 2018 Pavol Korytár od Mariána Kočnera. Informáciu priniesli Hospodárske noviny. Kočnerovu Threemu súd v prípade vraždy Jána Kuciaka uznal ako zákonnú a bude ju vykonávať ako dôkaz. Pod Mondi Kočner zrejme myslí ružomberské papierne Mondi SCP, a. s., ktorých 49-percentným akcionárom je spoločnosť Milana Fiľa ECO-INVEST.

Pavol Korytár.

Denník N upozorňuje aj na zvláštne Korytárove praktiky pri podávaní žalôb namierených proti Milanovi Fiľovi: „Korytárove kontakty aj detailné znalosti súdneho prostredia dokazuje aj spôsob, ako svojich klientov zastupoval. Žaloby zamestnancov prijal súd prakticky naraz, v priebehu 9 minút. Pôvodne ich bolo päť, no jednu stiahli. Takto sa správajú žalobcovia, ak chcú, aby o ich spore rozhodoval spriaznený sudca.”

Milan Fiľo od začiatku tvrdí, že žaloby vníma ako nástroj, ktorým sa Korytár a Gavorník snažili naňho vystupňovať tlak. Ich jediným motívom je vraj osobný prospech, a to cez mimosúdne vyrovnanie. To, že ružomberskému podnikateľovi ponúkli takéto vyrovnanie nepopiera ani Korytár, ktorý je s klientami dohodnutý na 20-percentnej provízii.

Pomáhal Kočner?

Denník N pripúšťa, že do prípadu mohol byť zapojený aj Kočner: „Ak by sa teda Kočner snažil ovplyvniť rozhodovanie súdov v Korytárov prospech, nebolo by to prekvapením. Spočiatku totiž začal Fiľo na súde prehrávať.”

„A naozaj. Sudkyňa Zuzana Moťovská Dobošová vydala v septembri 2016 prekvapivé neodkladné opatrenie. Zablokovala ním akcie Eco-Investu a snažila sa zabrániť aj jeho cezhraničnému zlúčeniu do novej spoločnosti Eco-Investment. Vyzeralo to, ako keby „metla“, ako ju Kočner prezýval, rozhodovala so zámerom pomôcť záujmom Korytára. Pre Fiľa nepríjemné neodkladné opatrenie vydala aj „trúbka“, čo bola zase prezývka pre sudkyňu Andreu Hrnekovú,” opisujú situáciu autori v Denníku N.

Milan Fiľo tiež potvrdil, že o tom, že Kočner sa snaží ovplyvňovať jeho súdne konanie, sa dozvedel až nedávno z článku v Hospodárskych novinách.

Varoval Kočnera

Denník N cituje správu z Threemy, v ktorej Kočner písal aj „Pablovi“, čo je prezývka Korytára. „Poradie rozhodovania by malo byť: MetlaTrubkaMirkaAntónia.“ Advokát berie na vedomie, no zároveň píše Kočnerovi isté varovanie: „Marian podľa mňa urobíš chybu keď sa prezradíš, že si za tou stranou. By si nemal vôbec byť videný.“ Kočner ho ubezpečí, že videný nie je. Korytár priznal, že „Pablo“ je jeho prezývka. Na túto komunikáciu si však záhadne nespomína a zľahčuje Kočnerovu úlohu. „On o spore iba tak táral, ale bolo zjavné, že o celej kauze papierní mal veľa informácií vrátane konkrétnych spisových značiek,“ hovorí Korytár pre Denník N. Z komunikácie s Kočnerom mal pocit, že sa ho snaží upozorniť, či vie, proti komu ide, „lebo Fiľo je vraj veľmi silný hráč“. Odmieta, že by mu Kočner nejako pomohol.

Kočnerov právnik

Spoločná minulosť Pavla Korytára a Mariána Kočnera je bohatá. Spolu figurovali v spoločnosti WELTEN, a. s., čo je developer golfového rezortu v Báči, ktorú cez spoločnosť INKASNÝ SERVIS, a. s., ovládol Kočner. Vo WELTENe boli v rovnakom čase Kočner a Korytár. Kočner ako predseda predstavenstva, Korytár v dozornej rade. Veľa napovedá fakt, že ich funkcie vznikli a zanikli v rovnakých dňoch. HN už v minulosti informovali o tom, že Korytár ponúkal Kočnerovi pomoc v známej kauze bytovky Glance House, v ktorej prišli o peniaze desiatky vlastníkov bytov. Aj za touto kauzou stál Marián Kočner. O oboch prípadoch písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia