Detašované pracoviská komisára pre deti sú v piatich mestách, vrátane Ružomberka

Detašované pracoviská komisára pre deti sú v piatich mestách, vrátane Ružomberka

Ján SvrčekAktuality16.11.2023

Chrániť práva detí a monitorovať ich dodržiavanie v spoločnosti, presadzovať záujmy detí a zvyšovať povedomie o ich právach, počúvať názory detí a zabezpečovať ich zohľadnenie v spoločnosti a poskytovať podporu a pomoc deťom pri porušovaní ich práva. Takto možno zhrnúť úlohy Úradu detského komisára, nezávislého inštitútu, ktorý bol schválený Národnou radou Slovenskej republiky v roku 2015.

Včera (15. novembra) v úvode seminára Rodičovská dohoda III – zachovanie vzťahov po rozpade rodiny na Katolíckej univerzite v Ružomberku došlo aj k symbolickému prestrihnutiu pásky na pobočke Úradu detského komisára v centre dolného Liptova, ktorá bola otvorená 1. júna 2023. „Na Slovensku máme momentálne päť takýchto pracovísk, čomu sa veľmi teším. Keď chcete komunikovať s ľuďmi, musíte byť k nim čo najbližšie, to je základ. Je to nová iniciatíva,“ vysvetľoval nám komisár pre deti a mládež Jozef Mikloško. „Už dlhšie sme mali svoju pobočku v Prešove. K nej postupne pribudli pracoviská v Košiciach, v Trenčíne, vo Zvolene a v Ružomberku. Toto je cesta ako byť deťom na dosah a pomáhať chrániť im svoje práva.“

Ružomberská pobočka bola zverená Markéte Gašajovej, ktorá sa stala odbornou poradkyňou komisára pre deti. „Dostala som takúto ponuku,“ povedala pre náš portál mladá právnička. „Pravdepodobne zavážil môj životopis. Okrem práva som vyštudovala aj sociálnu prácu.“ Absolventka Katolíckej univerzity v Ružomberku sa netají, že zverená funkcia ju aj dostatočne napĺňa. „V tejto oblasti som doma. Je to spojenie všetkého, čo som doteraz robila. Človek tu cíti slobodu, no zároveň aj zodpovednosť. Je to robota, ktorá ma veľmi baví,“ vyznala sa Markéta Gašajová.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia