Deti čistili na  Deň Zeme lesy okolo Ružomberka

Deti čistili na Deň Zeme lesy okolo Ružomberka

RedakciaAktuality25.4.2022

Zber odpadu v lesoch robia deti zo ZŠ Zarevúca pravidelne každý rok, no teraz mali dvojročnú kovidovú prestávku. „Počas pandémie chodilo do prírody viac ľudí, čo sa prejavilo aj na väčšom množstve odpadu, ktorý tam po sebe nechali. Aj preto približne šesťsto detí naplnilo tri veľkokapacitné kontajneri, väčšinu tvorili plasty, no nechýbalo sklo, pneumatiky a bežný komunálny odpad,“ povedal riaditeľ ružomberských Mestských lesov Milan Šlávka. Žiaci sa vyzbieraný odpad snažili rovno vyseparovať.

Čistiacej akcie na Deň Zeme sa zúčastňujú všetky ročníky školy. „Mladšie deti idú na bližšie lokality, staršie sa prejdú na vzdialenejšie miesta, najstarší sadia stromčeky. Deti sa do tejto aktivity zapájajú rady. Majú príjemnú vychádzku spojenú s užitočnou prácou a nemusia sa učiť v škole,“ povedal riaditeľ školy Miroslav Štrof.

V sobotu pokračovali dospelí dobrovoľníci v čistení lesa na Podsuchej aj v okolí starej cesty do Banskej Bystrice. „Tam to je strašné. Odpad tam vozia na prívesných vozíkoch, v dodávkach, vysýpajú ho rovno pod cestu. Ničím výnimočným nie sú chladničky, práčky, pneumatiky, nábytok. Nerozumiem tomu, pretože na zberných dvoroch im to preberú bezplatne. Starý spotrebič je tiež možné odovzdať v predajniach elektro, pneumatiku v pneuservise,“ dodal Šlávka. Náklady na likvidáciu odpadu zaplatili Mestské lesy Ružomberok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia