Deti denného rehabilitačného sanatória dostali nové fitness centrum

Deti denného rehabilitačného sanatória dostali nové fitness centrum

RedakciaAktuality21.12.2018

Občianske združenie (OZ) Lokál v spolupráci s pobočkou Slovenskej sporiteľne v Ružomberku urobili len pár dní pred Vianocami radosť deťom v Dennom detskom rehabilitačnom sanatóriu. V rámci projektu na podporu zdravotníckeho zariadenia na Liptove tak mohli do tohto sanatória zakúpiť pomôcky na cvičenie v hodnote 4000€. „S týmto projektom ma oslovila Zuzana Kucková, riaditeľka ružomberskej pobočky Slovenskej sporiteľne. Začala som hľadať a riešiť pre koho by tie peniaze mohli byť využité naozaj efektívne a našla som starší projekt. V ňom si detské sanatórium, pôsobiace v Ružomberku prialo získať denné fitness centrum pre deti a na pomôcky, ktoré by zlepšili motoriku detí s telesným postihnutím. Tento projekt bol s veľkým nadšením Nadáciou Slovenskej sporiteľne schválený a tak OZ Lokál nad tým prevzalo patronát a celý proces zabezpečilo,“ uviedla Kvetka Legerská. V novom detskom fitness centre sa nachádzajú rôzne pomôcky ako hracie autíčko, hrací hrad, rôzne žinenky, svetelné boxy na terapiu, ale aj stroje detskej veľkosti, ktoré úplne imitujú stroje z bežného fitness centra pre dospelých. Súčasťou projektu bolo aj zabezpečenie nového stola na Vojtovu metódu.

Projekty, ktoré pomáhajú plánujú aj v budúcnosti

Podľa slov Kvetky Legerskej z OZ Lokál nie je ich spolupráca so Slovenskou sporiteľnou na tomto projekte jediná. V tomto roku sa im podarilo zakúpiť terénny handbike pre človeka, odkázaného na invalidný vozík. V máji budúceho roka by zas chceli spustiť projekt pod názvom Cyklorikša. Tento elektrobicykel s dvojsedačkou vpredu by mal slúžiť pre ľudí z domova dôchodcov, ktorí sa v súčasnosti musia striedať na jednom invalidnom vozíku, ak chcú ísť na prechádzku. „V blízkosti môjho bydliska sa nachádza domov dôchodcov a všimla som si, že všetci chodia vždy len na jednom vozíku a vždy len na krátku prechádzku aby sa stihli všetci vystriedať. Vďaka Cyklorikši by sme dokázali obslúžiť hneď dvoch ľudí naraz. Na tento projekt budeme vyzývať aj dobrovoľníkov, aby si aspoň raz do týždňa našli čas a odviezli našich dôchodcov napríklad na zmrzlinu do mesta,“ vysvetlila Legerská s tým, že na tento dopravný prostriedok by bol určite zriadený aj neobmedzený vstup na pešiu zónu.

Zatiaľ sa im na realizáciu tohto projektu podarilo získať 5000€ a budú robiť všetko preto aby zohnali aj chýbajúcich 800€ na kúpu elektrobicykla.

(Foto: AM)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia