Deti odštartovali Vianoce zvykmi a tradíciami z Liptova

Deti odštartovali Vianoce zvykmi a tradíciami z Liptova

RedakciaAktuality7.12.2018

Liptovské múzeum v Ružomberku sa aj týmtio podujatím zapojilo do aktivít v rámci Ružomberského adventného kalendára 2018. Podujatie býva každý rok a „pravidelne v ňom účinkujú deti z Detského folklórneho súboru Liptáčik a Základnej umeleckej školy ľudového tanca a hudby pod vedením Igora Littvu a učiteľky tanca Daniely Blaškovej so sólistami FS Liptov Jánom Tomášom Reisingerom, Romanom Húšťavom a Natáliou Hollou.. Spevácku zložku vedie pani učiteľa Lofajová,“ hovorí Ľubica Drusková z Liptovského múzea v Ružomberku.

Program sprevádzala detská ľudová hudba pod vedením. Vladimíra Struhára s primášom folklórneho súboru Liptov Martinom Liptákom, DiS.art. - spolu so žiakmi ZUŠ.

Tento rok vystupovala aj nová postava – malý drevený Janko. Cez tanečné kreácie spoznali mýtické postavy - čerta, strigu, Katarínu, Barborku a Luciu, s ľudovými zvykmi na Ondreja v období adventu a Vianoc, s vinšami a koledami. Počas programu prišiel aj Mikuláš s čertom.

Po programe si mohli návštevníci zakúpiť vianočné suveníry a výrobky zručných remeselníkov a výrobcov - ozdobné aj úžitkové predmety z plstenej vlny a patchworku. „Videli pracovať rezbárov, drotárku, aj paličkárku pri zhotovovaní krehkej paličkovanej čipky, videli ukážky tkania na malých krosienkach, hrebeňoch a rámikoch. Niektoré činnosti si deti aj vyskúšali,“ dodáva Drusková. Už tradične nechýbala praktická ukážka pečenia vianočných oblátok.

Návštevníci múzea si na podujatí mohli aj zakúpiť rôzne vianočné predmety a suveníry od ostatných výrobcov, napríklad výrobky z drôtu, z papiera, z dreva, textilu, vyzdobené ikebany a vianočné dekorácie z prírodného materiálu a podobne.

Tvorivú prácu predstavili aj žiaci zo ZŠ sv. Vincenta, SZUŠ DOTYK a aj klienti z Centra sociálnych služieb TROJLÍSTOK v Ružomberku a Denného stacionára Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Svojou kreatívnou činnosťou sa prezentovali aj dámy z pravidelných pondelkových podujatí, ktoré bývajú v múzeu.

Ľubica Drusková dodával, že úodujatia sa zúčastnili aj deti z materskej školy na Bystrickej ceste, Materskej školy na Hrabovskej ceste, Materskej školy sv. Lujzy a Súkromnej materskej školy Taktiež žiaci zo Základnej školy Likavka, Základnej školy na Bystrickej ceste, Základnej školy Sládkovičova, Základnej školy Dončova, Špeciálna základná škola a prišli aj žiaci zo Základnej školy vo sv. Kríži a študenti zo Spjenej školy S. Viatora.

Foto: Lubica Drusková

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia