Deti pili alkohol, trinásťročné dievča odpadlo, skončilo v nemocnici

Deti pili alkohol, trinásťročné dievča odpadlo, skončilo v nemocnici

RedakciaAktuality24.1.2022

Napriek tomu, že Všeobecne záväzné nariadenie mesta Ružomberok zakazuje pitie alkoholických nápojov na verejnosti, mestskí policajti každý miesiac riešia niekoľko ľudí, ktorí ho nerešpektujú.

V poslednej dobe však narastá počet mladistvých a dokonca maloletých, ktorí sa dostanú ku alkoholu a pijú ho na ulici. Mladý neskúsený organizmus si nedokáže poradiť už malým množstvom, pol promile u nich dokáže vyvolať stav, ktorý si vyžaduje pomoc zdravotníkov.

Kde deti vzali alkohol?

Hliadka mestskej polície prechádzala v sobotu 15. januára v poobedňajších hodinách centrom mesta. Keď policajti išli okolo autobusovej zastávky na Dončovej ulici, všimli si pod prístreškom skupinku štyroch detí. Policajtov zaujalo, že na zemi sa nachádzalo množstvo zvratkov.

„Hneď ako deti oslovili, bolo zrejmé, že minimálne dve z nich požili alkohol. Výsledky orientačných dychových skúšok podozrenie potvrdili,“ povedal policajný preventista Roman Jankovič.

Maloleté, len 14-ročné dievča, malo v dychu 0,73 promile (0,35 mg/l) a jej 14-ročný kamarát 0,58 promile (0,28 mg/l) alkoholu. Nameraná hodnota bola u chlapca nižšia, no jeho mladý organizmus na alkohol reagoval horšie, viackrát zvracal.

U ďalších dvoch kamarátov, maloletého 14-ročného chlapca a mladistvej 15-ročnej dievčiny, boli výsledky dychových skúšok negatívne. Policajti zatelefonovali rodičom, aby si po deti prišli na mestskú políciu.

Opité dievča odpadlo

Podobný prípad sa stal v novembri minulého roka. Policajtom telefonovali, že na ulici Karola Krčméryho je na detskom ihrisku partia mladých ľudí, ktorí pijú alkohol. Hliadka na lavičkách našla šiestich mladých ľudí. Traja z nich boli maloletí, dvaja chlapci vo veku 14 rokov a o rok mladšia kamarátka.

„Po príchode hliadky sa trinásťročné dievča začalo sťažovať na zdravotný stav. Hliadke uviedla, že jej je zle, začalo ju triasť. Z tohto dôvodu bola privolaná rýchla zdravotná pomoc. Do príchodu záchranárov dievča odpadlo na niekoľko minút, jeden z členov hliadky jej poskytol predlekársku prvú pomoc,“ opísal situáciu Roman Jankovič.

Dievča odviezli do nemocnice, kontaktovali rodičov všetkých troch maloletých. Zvyšní traja mladiství, ktorí boli na mieste, alkohol nepožívali, čo potvrdila aj dychová skúška. Vraj len prechádzali okolo a pristavili sa pri kamarátoch.

Obidvoch 14-ročných chlapcov si prevzali rodičia, pretože nafúkali. Jeden mal 0,31, druhý 0,56 promile alkoholu.

Hliadka potom v nemocnici kontaktovala aj rodičov dievčaťa. Našťastie dcéra už bola v poriadku a v ich prítomnosti absolvovala dychovú skúšku, ktorou jej namerali 0,77 promile.

Mestskí policajti v zmysle zákona oznámili porušenie zákazu požívania alkoholu maloletou osobou príslušným úradom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia