Deťom z domova odovzdajú nové bývanie na jeseň

Deťom z domova odovzdajú nové bývanie na jeseň

RedakciaAktuality10.7.2020

Rodinný dom typu bungalov s administratívnym zázemím, ktorý bude mať vybavenie ako v bežných domácnostiach odovzdajú deťom z Centra pre deti a rodiny Ružomberok v októbri tohto roka. Okrem kuchyne, obývačky a spální bude jeho súčasťou aj miestnosť pre vychovávateľa. Ako pre náš portál potvrdil riaditeľ zariadenia Centra pre deti a rodiny Ružomberok, Štefan Likavčan súčasťou novostavby bude zároveň administratívne zázemie pre časť zamestnancov zariadenia. Kapacita rodinného domu bude deväť detí.

V kmeňovej budove na Kalvárskej ulici zatiaľ ostáva časť administratívy centra

Rodinné prostredie má vplyv na výchovu

Projekt je podľa Likavčana súčasťou dlhodobej koncepcie, ktorej cieľom je aby deti vyrastali v rodinnom prostredí, nie vo veľkej budove – inštitúcii.

„Rodinné prostredie v rodinnom dome má pozitívny vplyv na výchovu detí, ale aj na ich prípravu na osamostatnenie. Deti sú viac zapájané do činností spojené s bežným chodom domácnosti a starostlivosťou o dom,“ povedal.

V kmeňovej budove na Kalvárskej ulici zatiaľ ostáva časť administratívy centra a uvoľnené priestory budú odovzdané Katolíckej cirkvi na prenájom iným zariadeniam.

Výstavba rodinného domu na sídlisku Klačno sa realizuje vďaka dotácii z eurofondovej výzvy v rámci projektu integrovaného regionálneho operačného programu a realizuje ju víťaz verejného obstarávania, firma BTB Group, s.r.o. Bratislava. Cena diela je 355-tisíc eur.

Deťom z domova odovzdajú nové bývanie na jeseň

Kvôli pandémii sa práce na stavbe na istý čas pozastavili. Momentálne sú už obnovené a ďalej sa pracuje. Napriek tomu, že podľa harmonogramu má stavba určité meškanie, dielo by malo byť dokončené do konca októbra 2020,“ potvrdil pre Žijem v Ružomberku Likavčan.

Centrum pre deti a rodiny Ružomberok má kapacitu 73 detí, momentálne je v zariadení 60 mladistvých. Z toho 44 detí je umiestnených v samostatných skupinách rodinných domoch a v kmeňovej budove. „Šestnásť detí máme umiestnených v profesionálnych náhradných rodinách,“ doplnil Likavčan.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia