Developer postaví v meste takmer 80 bytov

Developer postaví v meste takmer 80 bytov

RedakciaAktuality28.7.2021

Firma ODEKO, ešte pod iným názvom, dala nedávno do užívania novým majiteľom 110 bytov v Ružomberku. Záujem o ne bol veľký, boli predané skôr, ako ich postavili.

Postavia modernú bytovku

„Za posledných päť rokov postavili v Ružomberku približne dvesto bytov, no tento počet ani zďaleka nedokázal uspokojiť potreby záujemcov o nové bývanie,“ povedal generálny riaditeľ skupiny ODEKO Jaroslav Uhrin. Developer sa preto rozhodol investovať približne sedem miliónov eur do novej osempodlažnej bytovky. Postaviť ju chce za Lidlom, kde vlastní dostatočnú plochu na vybudovanie ďalších podobných bytových domov.

„Máme projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie, predpokladáme že ešte v tomto roku by sme mohli získať všetky povolenia, ak sa to stane, tak na jeseň začneme prípravné práce pre realizáciu stavby,“ povedal Jaroslav Uhrin.

Nová bytovka bude spĺňať požiadavky tejto doby. Jedno až štvorizbový byty budú mať parkovanie v podzemnej garáži, podlahové kúrenie, balkón, strecha bude zelená.

Byty zdraželi

Zámer investora postaviť apartmánové domy pri Kalvárii skrachoval na odpore verejnosti, ktorá v tej časti mesta nechcela takýto typ výstavby. Aj ODEKO muselo riešiť problémy so susedmi, no v oveľa menšom rozsahu. Nakoniec sa s nimi dohodli, majitelia odstránili nelegálne stavby z pozemku investora, ktorý posunul bytovku o kúsok ďalej od nich. Výstavbe už v tomto smere nič nebráni.

Developer uvažuje nad ďalšími podobnými bytovými domami v tejto lokalite. „Toto územie je určené na hromadnú bytovú výstavbu. Ak bude záujem, chceme v Ružomberku stavať stovky bytov.“ Ak sa to podarí, na Bystrickej ceste by mohla vyrásť nová moderná štvrť s občianskou vybavenosťou.

Medzi záujemcov o nové byty zaradil zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice a papierní, ktorí majú stabilnú prácu, primeranú mzdu a z domova by to mali do práce pešo kúsok. Podľa neho sa hlavne mladé rodiny chcú sťahovať do nového, netúžia po starom panelovom byte či rodinnom dome.

Aká bude cena za meter štvorcový bytovej plochy zatiaľ uviesť nevedel. Súčasný prudký nárast cien stavebných materiálov poriadne zdvihol náklady a tým aj cenu konečného produktu. „Predpokladám, že oproti roku 2020 bude vyššie o približne 15 percent.“

Na dobrej ceste je aj výstavba mestských bytoviek na Plavisku. Mestskí poslanci budú v pondelok 2. augusta prerokovávať ďalšie kroky smerujúce k úspešnej realizácii tohto projektu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia