Diaľnica D1 Turany-Hubová bude jedna z najdrahších

Diaľnica D1 Turany-Hubová bude jedna z najdrahších

RedakciaAktuality25.5.2024

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) vyhodnotil projekt výstavby úseku diaľnice D1 Turany - Hubová. Podľa jeho zistení sa po dokončení bude jednať o jeden z najdrahších diaľničných úsekov v histórii Slovenska.

Podľa štúdie zverejnenej Národnou diaľničnou spoločnosťou bude 13,5 km dlhý úsek diaľnice D1 Turany – Hubová stáť 1,9 mld. eur s DPH. Stavebné náklady sa odhadujú na 1,6 mld. eur. Ide o posledný úsek kompletného diaľničného prepojenia Bratislava – Košice.

"Štúdia NDS rieši len jedno trasovanie s tunelmi Korbeľka a Havran dokopy v dĺžke 8,6 km. Potreba postaviť tunely a chrániť vodné zdroje spolu s náročným terénom objektívne zvyšujú náklady. Táto diaľnica bude podľa hrubého rozpočtu v štúdii historicky jednou z našich najdrahších," píše na svojej facebookovej stránke ÚHP.

Tento úsek diaľnice predražujú predovšetkým tunely. "Po prepočítaní vyjde 1 km na 144 mil. eur, čo je dvojnásobne viac ako pri existujúcich tuneloch na D1 či R4. Širšou rúrou sa dá vysvetliť len asi 14 % z cenového nárastu. Neznamená to, že tunel musí byť o polovicu lacnejší - upozorňuje to však na potrebu bližšieho preskúmania rozpočtu," píše sa v stanovisku ÚHP.

Dostavaná D1 pomôže Slovensku splniť medzinárodný záväzok a strategický cieľ prepojiť dve najväčšie slovenské mestá. Tiež má vyriešiť dopravnú situáciu na súčasnej ceste medzi Turanmi a Hubovou. Vodičom skráti trasu medzi východom a západom o 5 km a ušetrí 8 – 14 minút.

"Najpodstatnejšia vyzerá byť položka v rozpočte s názvom „razený tunel“ za 870 mil. eur, ktorá však nie je podrobnejšie štruktúrovaná. Odporúčame preto bližšie špecifikovať položku „razený tunel“ a preskúmať ich nákladovú opodstatnenosť. Jasný a dobre štruktúrovaný rozpočet a výsledná predpokladaná hodnota zákazky budú mať zásadný vplyv na výsledok verejnej súťaže. Čím viac podrobností, tým lepšie môže zhotoviteľ odhadnúť potreby a riziká stavby a vo výsledku navrhnúť nižšiu cenu," odporúča ÚHP.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia