Dnes je Európsky deň čísla tiesňového volania 112

Dnes je Európsky deň čísla tiesňového volania 112

RedakciaAktuality11.2.2023

Na čísle 112 každý deň zachraňujú ľudské životy. Dnešný dátum 11. 2 symbolicky pripomína európsky deň linky tiesňového volania čísla 112. Európske číslo tiesňového volania bolo zavedené v roku 1991 so zámerom etablovania jednotného európskeho čísla tiesňového volania vo všetkých členských štátoch. V Slovenskej republike bolo zavedené 1. júla 2003.

Číslo 112 teda platí v celej európskej únii. „Je to číslo integrovaného záchranného systému, čo znamená, že okrem zdravotnej pomoci vám tu bude poskytnutá pomoc aj inými zložkami IZS. Čo to znamená? Na linke 112 sedí operátor, ktorý je záchranár, ale spolu s ním zdvíhajú telefón aj hasič, policajt a člen civilnej ochrany. Preto je toto číslo univerzálne, ale malo by sa používať pri udalostiach, kedy potrebujeme pomoc viacerých záchranných zložiek. Napríklad pri dopravných nehodách, kde potrebujeme súčinnosť záchranky, polície a aj hasičov. Ak máme čisto zdravotný problém a zavoláme na číslo 112, môže sa nastať situácia, kedy nám preberie hovor policajt alebo hasič, a tak budete prepojený na linku 155 a hovor sa týmto predĺži. Z časového hľadiska, je preto výhodnejšie volať priamo číslo, ktoré súvisí s mojimi ťažkosťami,“ hovorí zdravotnícka záchranárka Michaela Baranová, známa na sociálnych sieťach ako mamazozachranky.

Osvetová činnosť v rámci tohto dňa je zameraná predovšetkým na deti, mládež a širokú verejnosť s cieľom neustále zvyšovať povedomie verejnosti o účele využitia čísla 112. Jej cieľom je tiež znížiť počet neoprávnených volaní, čo môže významne pomôcť pri záchrane života, zdravia občanov, majetku a životného prostredia. „Počet volaní na tiesňovú linku každoročne prevyšuje počet 900-tisíc. Z toho neoprávnených volaní bolo v roku 2020 41 %, v roku 2021 40 % a v roku 2022 počet neoprávnených volaní ešte klesol na 32 %,“ uvádza ministerstvo vnútra na svojom webe.

Na linku tiesňového volania by mal človek volať len v prípade, že je ohrozený ľudský život, majetok alebo životné prostredie a je nutný okamžitý zásah zložiek záchranného systému (zzs, pzsr, hazz, co). „Sú to situácie kedy vznikne požiar, prírodné katastrofy, kde prišlo k poškodeniu zdravia alebo majetku, závažné dopravné nehody, lúpežné prepadnutia, ak je potreba vyslobodzovania osôb (z auta, z budov, spod trosiek,..), pri nájdení podozrivej batožiny, ak nájdete osobu s poruchou vedomia, v bezvedomí, ak ste svedkom násilného správania, výtržností, pokusu o samovraždu, pri úrazoch elektrickým prúdom, pri rozbehnutom pôrode, alebo ak chcete nahlásiť skutočnosti k trestnej činnosti, informácie k hľadaným, nezvestným, prenasledovaným osobám,“ dodáva Baranová.

Ministerstvo vnútra pri príležitosti Európskeho dňa tiesňového čísla 112 pripravil osvetové aktivity pre študentov vo viacerých regiónoch a prostredníctvom sociálnych sietí zverejní vedomostný kvíz, pomocou ktorého si môžu overiť a zvýšiť úroveň vedomosti deti i dospelí.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia