Dnes je Svetový deň bez mobilu. Vydržíte bez neho aspoň 24 hodín?

Dnes je Svetový deň bez mobilu. Vydržíte bez neho aspoň 24 hodín?

RedakciaAktuality6.2.2023

Svetový deň bez mobilu vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý ako prvý napísal knihu o mobile - Tueur de portable sans mobil apparent. Marso nie je odporcom mobilov, chcel by, aby sme ich dokázali raz za čas aspoň na deň odložiť. Šiesty február si vybral kvôli piesni Le téléfon, ktorej text odkazuje na francúzsky sviatok svätého Gastona, počas ktorého osláv nikto nedvíha telefón.

Mobilné telefóny už dávno nie sú iba komunikačným prostriedkom, používame ho namiesto budíka, nahradzuje nám hodiny, diár, je skvelou náhradou tradičných papierových máp, a bez problémov nám nájde najbližší vlak alebo autobus. Mobil by nám mal čas vďaka všetkým vymoženostiam šetriť, no nie vždy je to tak. Mnohí z nás s mobilnými telefónmi zaspávajú a ráno je to zvyčajne prvá vec po ktorej siahneme. Mobil si berieme aj na toaletu a online na sociálnych sieťach sme takmer nonstop. Výskumy hovoria, že 72 % tínedžerov, a takmer každý druhý dospelý cíti potrebu odpovedať na esemesky a správy zo sociálnych sietí okamžite. Dve tretiny všetkých ľudí kontrolujú svoj telefón každú hodinu. K svojmu mobilu si dokážeme vytvoriť takú silnú psychickú väzbu, ktorá môže vyústiť až do nomofóbie, teda strachu z odlúčenia od mobilných telefónov.

Svetový deň bez mobilu pripomína, že by sme si mali oddýchnuť od svojho mobilného telefónu a zamyslieť sa nad tým, koľko času s ním strávime. Prvýkrát sa tento deň oslavoval v roku 2001. V roku 2004 bol tento svetový deň rozšírený až na tri dni trvajúce od 6. do 8. februára.

Koľko času trávia na mobile obyvatelia Ružomberka a okolia? Položili sme im tieto otázky.

Koľko času denne trávite na svojom smartfóne? (podľa štatistiky v mobile)

Vedeli by ste si predstaviť celý deň, prípadne celý týždeň bez mobilu? Čo by Vám najviac chýbalo?

Anita, 46 rokov – Chýbal by mi pokoj, že je všetko v poriadku s rodičmi a manželom. Bála by som sa, že sa niečo stalo a nemohli by sa mi dovolať. (Čas na mobile – 30 minút)

Miroslava, 36 rokov – Áno, vedela by som si to predstaviť. Najviac by mi chýbali informácie o mojich blízkych a informácie zo sveta. (Čas na mobile – 2 hod.)

Jakub, 21 rokov – Deň áno, ale týždeň asi nie. Najviac by mi chýbalo počúvanie hudby. (Čas na mobile – 4 hod.)

Katka, 59 rokov – Áno, vedela by som si to predstaviť. Chýbala by mi len možnosť volania, keď to potrebujem. (Čas na mobile – 20 min.)

Bianka, 20 rokov – Vedela by som si to predstaviť, ale potrebovala by som namiesto neho veľa zariadení, ako budík alebo hodinky. Chýbala by mi možnosť okamžitej komunikácie. (Čas na mobile – 3,5 hod.)

Matúš, 26 rokov – Nie, chýbal by mi kontakt s priateľmi a aktuálne informácie. (Čas na mobile – 4 hod.)

Marcela, 48 rokov – Samozrejme, keď má človek okolo seba správnych ľudí, sociálne siete nepotrebuje a zavolať mame sa dá aj z pevnej linky. Je to požierač voľného času a vzťahov. (Čas na mobile – 1,5 hod.)

Patrik, 31 rokov – Zvládol by som aj týždeň bez mobilu. Chýbali by mi informácie o blízkych s ktorými často nie som. (Čas na mobile – 3,5 hod.)

Ivana, 29 rokov – Keďže som podnikateľka, tak si neviem predstaviť ani deň, ani týždeň bez mobilu. (Čas na mobile – 3,5 hod.)

Stanislava Bruk-Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia