Dnes oslavuje 85. narodky J. Helko

Dnes oslavuje 85. "narodky" J. Helko

Ján SvrčekAktuality26.11.2023

V prvých slobodných voľbách, po páde komunizmu, bolo v Ružomberku až osem kandidátov na post primátora. Víťazom sa vtedy stal Julián Helko, a to s jednoznačnou podporou, keď získal 62 percent hlasov. Práve dnes (26. novembra) sa pán Helko dožíva 85 rokov. Pri tejto príležitosti zavítal do Černovej, do rodinného domu Helkovcov, na Jánošíkovej ulici, s gratuláciou súčasný prvý muž ružomberskej radnice a celkove šiesty primátor centra dolného Liptova Ľubomír Kubáň.

Najprv prišli za mnou kamaráti, Černovci. Bolo to práve po mojom návrate z Afriky, kde som bol služobne. Vraj chcú mať normálneho primátora, takto ma presviedčali. Nuž a potom to boli Ján Bella a Juraj Ševčík, čo prehovárali,“ rozhovoril sa dnes Julián Helko. „Určite aj to zavážilo, že som nikdy nebol v žiadnej strane. Netajím v šuflíku som mal pár prihlášok do komunistickej partaje. Keď ma raz navštívil predseda základnej organizácie komunistickej strany aj môj kamarát so slovami súdruh Helko, poďte medzi nás, zdôveril som s touto ponukou ocinovi a reakcia bola jednoznačná. Vieš synu, radšej stúpiť do lajna, ako do strany.“

Štyri roky J. Helko šéfoval ružomberskej radnici. Určite nešlo o jednoduché obdobie. Veď po dlhej ére socializmu, bol to svojim spôsobom i krok do neznáma. „Predtým som pracoval v Stavprojekte, ktorý sídlil na hornom poschodí ružomberského kláštora a pod nami bola ľudová škola umenia. Primátorom som bol síce len jedno obdobie, no snažil som sa urobiť maximum v prospech mesta, určite vždy sa dá aj viac. Niektoré veci sa azda nestihli dotiahnuť. Lenže vždy som mohol, aj dnes môžem, pokojne spávať.“ V súvislosti s primátorskou misiou náš oslávenec ešte doložil: „Človek, kým nebol na ´mestskom dome´ mal kopec, priateľov, kamarátov. Po úspechu vo voľbách, sa ich rady rozšírili. Ale keď môj mandát sa skončil, zostali zase len tí ´starí´. Aj to som si vždy cenil.“

Pri dnešnej návšteve J. Helko tiež oprášil spomienky na profesionálnu etapu, po skončení „richtárčenia“, v akciovej spoločnosti Mondi SCP, na manažérske pôsobenie v MFK Ružomberok, vrátane organizácie Jedenástok roka a samozrejme nemohli chýbať ani kultúrne podujatia v Černovej a zvlášť tamojšie ochotnícke divadlo, v ktorom to ťahal až neuveriteľne dlho.

Mám veľmi príjemný pocit z tejto návštevy. Stretnúť sa s prajnými a dobrosrdečnými ľuďmi, je vždy úžasné a povzbudzujúce, ktoré doslova nabíja človeka novou energiou, vyhlásil Ľubomír Kubáň pri rozlúčke s Helkovcami.

Ku gratulantom prvému ružomberskému primátorovi, hlavne s prianím zdravia a rodinnej pohody, sa pripája aj náš portál.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia