Dnes si pripomíname Svetový deň darcov krvi. Prečo darovať krv

Dnes si pripomíname Svetový deň darcov krvi. Prečo darovať krv

RedakciaAktuality14.6.2023

Je to deň, kedy máme príležitosť poďakovať dobrovoľným darcom krvi, ktorí robia pre našu spoločnosť neoceniteľnú službu bez toho, aby za to očakávali odmenu. Jeho cieľom je tiež upozorniť na to, aké je darcovstvo krvi dôležité a nenahraditeľné.

Prvý Svetový deň darcov krvi zorganizovali 14. júna 2004 v Johannesburgu pracovníci juhoafrickej národnej transfúznej služby. Dátum 14. jún sa viaže k narodeniu rakúskeho a amerického biológa a lekára Karla Landsteinera, nositeľa Nobelovej ceny za medicínu z roku 1930. Objavil krvný systém A, B, 0 a AB a spolupodieľal sa aj na objavení Rh faktora s P. Levine a Alexandrom S. Wienerom. Rakúsko si ho uctilo tak, že jeho portrét sa nachádzal na starej 1000 šilingovej bankovke.

Svetový deň darcov krvi je predovšetkým oslavou dobrovoľných, bezpríspevkových darcov krvi a poďakovaním za ich ochotu. Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Po registrácii v odberovom centre, vypísaní checklistu a vyplnení dotazníka sa môžete občerstviť a doplniť tekutiny. Absolvujete kontrolný odber krvi a konzultáciu s lekárom. Ak je všetko v poriadku, môžete darovať krv. Krv je ďalej spracovaná na jednotlivé zložky krvi - červené krvinky, plazmu a krvné doštičky, ktoré môžu pomôcť zachrániť naraz viac ľudských životov.

„Rád pomáham ľuďom a toto je veľmi jednoduchý spôsob, ktorým človek môže inému veľmi pomôcť. Krv je naozaj vzácna tekutina, ktorá zachraňuje životy a som rád, že aj ja sa môžem na tejto záchrane podieľať. Veď, čo môže byť dôležitejšie ako život a zdravie?“ hovorí darca krvi Adam z Ružomberka.

V súvislosti so Svetovým dňom darcov krvi, a taktiež vzhľadom k aktuálnemu nedostatku krvi, hlavne krvnej skupiny O Rh negat.,ÚVN Ružomberok prosí o podporu a pomoc pri zabezpečovaní komplexnej zdravotnej starostlivosti, do ktorej neodmysliteľne patrí aj liečba transfúznymi liekmi. „Odbery realizujeme pravidelne každý utorok a štvrtok, najbližšie teda 15.6.2023, kedy berieme všetky krvné skupiny (prednostne O Rh negat.). Z dôvodu plynulého chodu odberov a infekčnej situácie darcov objednávame na presný čas,“ uvádza nemocnica na webovej stránke.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia