Dnes v Liptovskom múzeu o spoločenskom správaní a zajtra oscarový film

Dnes v Liptovskom múzeu o spoločenskom správaní a zajtra oscarový film

RedakciaAktuality9.3.2023

Ružomberský okrášľovací spolok na dnes (9. marca) pripravil svoj ďalší zaujímavý formát s názvom Stretnutie s etiketou. Pôjde o úvodnú prednášku PaedDr. Jána Pavlíka o 16:00 hod. v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku.

Zajtra (10. marca) o 16:30 hod. rovnaký hostiteľ pozýva verejnosť do Liptovského múzea na film Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky na motívy poviedok Bohumila Hrabala, ktorý bude spojený aj s besedou.

„Ide už o štvrtý film v rámci nášho projektu, kde sa zameriavame viac – menej na snímky, ktoré v totalitnom režime skončili v trezore. Veľa ľudí z našej generácie ich ani nepozná,“ uviedla zakladateľka a šéfka Ružomberského okrášľovacieho spolku Miriam Považanová. „Hneď na začiatku našou ambíciou bolo premietať filmy. Sme svojim spôsobom i filmový klub. Nuž a rozbehli sme to v tomto roku. Pri každom filme sa koná aj beseda, pričom si naštudujeme rôzne zaujímavosti o jeho vzniku, autoroch, režiséroch, hercoch i nejaké perličky z nakrúcania,“ doplnila M. Považanová.

Film Ostře sledované vlaky s hviezdnym hereckým obsadením, ktorý vznikol v roku 1966, vo svojej dobe vzbudil mimoriadnu pozornosť nielen doma, ale aj v zahraničí, hlavne pre nežný, no zároveň aj drsný humor, ktorý je preniknutý príbehom o neľahkom dospievaní mladého železničiara a tiež pre neobvyklý pohľad na vojnové dianie. Film získal niekoľko domácich i medzinárodných cien, medzi inými aj druhého Oscara medzi československými filmármi.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia