Do dočasnej karantény na Smrekovici prišli prví Slováci

Do dočasnej karantény na Smrekovici prišli prví Slováci

RedakciaAktuality25.3.2020

Brány najvyššie položeného hotela v celom Žilinskom kraji zostali pre bežných návštevníkov zatvorené. Hotel Granit Smrekovica patrí v súčasnosti k zariadeniam určeným na dočasnú karanténu pre repatriovaných občanov.

Spoločnosť uzatvorila všetky svoje prevádzky

Ministerstvo vnútra v prípade potreby zabezpečuje na karanténu priestory v zariadeniach ministerstva vnútra v Gabčíkove, Liptovskom Jáne a na Donovaloch. V utorok smerovali do povinnej karantény ďalší Slováci, ktorým ministerstvo obrany vyčlenilo horský hotel Granit, ktorý prevádzkuje cez spoločnosť Horezza. Hotel na svojej internetovej stránke informuje, že spoločnosť Horezza na základe vyhlásenej mimoriadnej situácie a z dôvodu ochrany zdravia svojich klientov ako aj zamestnancov spoločnosti, dočasne uzatvára všetky svoje prevádzky. Toto opatrenie platí nateraz do konca marca.

Rozhodol Ústredný krízový štáb

„V zmysle požiadaviek Ústredného krízového štábu SR boli v rámci rezortu obrany na účel 14-dňovej povinnej karantény vyčlenené zariadenia spoločnosti Horezza, teda hotely Granit v Piešťanoch a v Tatranských Zruboch a rovnako tak na Smrekovici. V súčasnosti sa tiež analyzujú ďalšie možnosti a kapacity, ktoré má ministerstvo obrany k dispozícii,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany, Danka Capáková.

Ako ďalej doplnila, keďže na území Slovenska platí mimoriadna situácia, o možnostiach využitia zariadení spoločnosti Horezza bolo rozhodnuté z úrovne Ústredného krízového štábu. „O tejto skutočnosti sme informovali prostredníctvom médií a informácia bola v utorok zverejnená aj na webovej stránke rezortu,“ ozrejmila.

Na Smrekovicu môžu umiestniť 120 repatriovaných občanov

„Do 14–dňovej povinnej karantény bolo v rámci zariadenia na Smrekovici umiestnených 78 repatriovaných občanov Slovenskej republiky, pričom ich v zariadení môže byť umiestených 120,“ doplnila Capáková.

Prevoz do zariadenia bol podľa jej slov zabezpečený v zmysle dodržania prísnych bezpečnostných hygienicko-epidemiologických opatrení. Zároveň nevylúčila, že v blízkej budúcnosti by do tohto zariadenia mohli byť repatriovaní ďalší občania SR.

Hotel strážia policajti

Na dodržiavanie karanténnych opatrení dohliada Vojenská polícia. Tí, ktorí sa tam v súčasnosti nachádzajú, nebudú môcť opustiť ani vlastnú izbu. Jedlo im prinesú priamo pred dvere izby.

Areál patrí do katastra mesta Ružomberok a je tiež postavený na jeho pozemkoch. „Chceme vyzvať obyvateľov, aby v súčasnej dobe nechodili na Smrekovicu, pretože hotel je uzatvorený a strážený," uviedol hovorca primátora mesta Ružomberok, Viktor Mydlo. Podľa jeho slov strávia repatriovaní občania SR najbližšie dni v hoteli. „Ak sa u nich choroba neprejaví, pôjdu do domácej karantény v zmysle vyhlásenia Ústredného krízového štábu," doplnil.

Povinnú karanténu budú Slováci vracajúci sa z cudziny absolvovať v nadmorskej výške 1428 m. Za ideálnych poveternostných podmienok budú mať priamo zo zariadenia výhľad na pohoria Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, Malej Fatry a blízkeho Chočského pohoria.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia